Retko

Produktivita VS efektivita…???

Priklad na vyrobnim podniku prosim…

Diky

Odpovědi
Kelt

Produktivita je množství hotových výrobků, / počet odpracovaných ho­din.

Vyrobím 10 výrobků za 10 hodin, mám produktivitu 1. Vyrobím 20 výrobků za 10 hodin, nebo 10 výrobků za 5 hodin, mám produktivitu 2, to je dvakrát větší.

Efektivita je využitelnost,

Příklad – dělník přenáší předměty z jednoho místa na druhé. Předměty mají hmotnost 30 kg a za hodinu je dělník přenese 3 x, přenese tedy 90 kg za hodinu.
Jiný dělník, má stejnou práci, ale přenáší lehčí předměty jinak balené, takže přenese 10 kg za 5 minut, Za hodinu tedy přenese 12 × 10 , tedy 120 kg.
Efektivita, využívání maximálního potenciálu, umět si rozvrhnout čas práce a odpočinku.