prodleni z jistiny

dobry den
takze exekuce se provadela pred nabytim pravni moci,kde zalovatelna jistina cinila 42234 s dennim prodlenim 0,1 % do zaplaceni od 1.8.05 srazky se pocaly provadet 2007 v prosin­ci,exekucni prikaz byl na 118 900,.Kdyz bylo nabiti pravni moci bylo uhrazeno celkem 86 000 ,tam se tedy neodecita snizeni prodleni z jistiny?Nebot jsou pocitane v plne vysi ,je zde spravny postup ze strany exekutora -denni prodleni z jistiny cini 42 kc denne.dekuji za odpoved

Odpovědi
standa

Pro správný výpočet úroku z prodlení chybí ještě tyto údaje:

  • výše měsíčních srážek
  • datum ukončení srážek

Na první pohled je výpočet nejspíš nesprávný, protože úrok z prodlení se za období 1.8.2005 – 30.11.2007 vy­počítává z fixní jistiny 42.234 Kč a měl by činit cca 36.000 Kč…, potud v pořádku, ALE v dalším období (kdy probíhaly srážky z platu) se už úrok musí vypočítávat relativně komplikovaně, a to měsíčně vždy ze snížené jistiny o tu měsíční splátku.

Takže URČITĚ nelze použít denní úrok 42 Kč pro období od 1.12.2007.

Aby bylo možné spočítat případnou chybu exekutora, je nutné znát rovněž jaké další náklady jsou zahrnuty v exekučním příkazu (118.900 Kč), protože nepochybně vedle jistiny a úroku z prodlení budete muset uhradit další NEMALÉ částky (náklady řízení, náklady exekutora, soudní poplatek ap.)