zdeno

Prodej půdy – dobrá rada nad zlato

Na základě kupní smlouvy jsem prodal Pravčické a. s. zemědělskou půdu jejiž úřední odhad je 270.000kč dostal jsem za ní 61.300kč.Finanční úřad mi určil daň 8000kč z úředního odhadu.Družstvo získalo majetek za 270000kč a mi zůstalo 53300kč.Existuje prosím nějaká spravedlnost? Kde jsem udělal chybu-peníze jsem potřeboval.Děkují všem,kteří poradí nebo pomohou.Jsem invalidní důchodce.

Nejlepší odpověď
Deli

Pokud jste dobrovolně podepsal kupní smlouvu, v níž je prodejní cena 61300,–, nic se s tím už dělat nedá. Měl jste si určit vyšší smluvní cenu za tu půdu. Pokud je už podepsáno, jako že je, pokud už máte vyměřenou daň, bohužel Vám z toho nezbylo víc, než těch 53300 a ponaučení, že příště si cenu promyslíte lépe. ☹

Další odpovědi
Hlada

Pokud se ptáte na chybu, tak jste ji udělal v okamžiku podpisu nevýhodné smlouvy. To, že se daň z převodu nemovitosti vypočítává z odhadu a že plátcem je prodávající je dáno zákonem. S tím bylo potřeba předem počítat a dohodnout si cenu vyšší, najít lepšího kupce nebo potřebné peníze sehnat jinde. Teď už z toho máte jen špatnou životní zkušenost. Třeba se bude ještě hodit.