ivysek

Prodej pod falešným příjmením

Když někdo prodává a vystavuje kupní smlouvy a zjistím, že používá falešné jméno, případně že vystavuje ty smlouvy na existující jméno jiného člověka, co s tím?
Je to jen neetické nebo je to protizákonné?
Doplňuji:
Doplňuji: prodejce tvrdí, že se jmenuje X, vystaví mi smlouvu a podepíše ji jako X. Později zjistím, že se ve skutečnosti jmenuje Y. Je toto protizákonné?
A mohl by se ten člověk bránit tím, že to pouze podepsal za pana X jeho jménem??

Nejlepší odpověď
anonym

Ach jo, Drape, zase vedle. Neetické možná, ale nezákonné pouze pokud nemá mandátní smlouvu či plnou moc a pokud se tím dopouští prokazatelně podvodného jednání a navíc úmyslného. Na trhu běžně fungují podobná cese ošetřené smluvně. Vždyť např. i obyčejný právní zástupce může u soudu a jinde vystupovat tvým jménem na základě zmocnění.
Tvé chatrné právní povědomí opět zafungovalo poškozující odpovědí.
Doplňuji:
Nevím o koupi čeho se jedná nebo v jaké hodnotě, ale i obyčejný právní koncipient, by ti poradil prostou cestu – přes notáře, ten ověří správnost jak znění smlouvy, tak příslušné náležitosti odpovědnosti obou stran a především totožnost prodejce i kupujícího.
Pokud by smlouva obsahovala nepravdivé údaje, stává se z právního hlediska neplatnou, to už si můžeš dát zboží a peníze z ruky do ruky jako na blešáku a pak se vzdáváš nároku na reklamaci v případě skrytých vad a dalších potenciálních zádrhelů.
Já bych se jednoduše zeptal ať mi ukáže občanku, neboť mám podezření, že mne chce podfouknout. Má-li čisté svědomí, tak vyhoví, nemá-li uteče a ty budeš ušetřena rozčarování a vyléčena ze zbytku důvěry v pofidérní dobro neznámých šibalů.