kemo

prodej nemovitosti s hypotékou

Dobrý den,

chtěl bych se informovat ohledně nákupu nemovitosti na hypotéku a poté jejím následným prodejem.

Např. Koupím si byt za 1 100 000,– na hypotéku. Měsíční splátky 5500,–,délka 30 let.
Z nějakých důvodů se rozhodnu že tento byt budu chtít za x let prodat.
Slyšel jsem,že se napřed splácejí úroky a pak teprve jistina. Z čehož plyne,že bych 12 let platil úroky a 18 let jistinu.
Otázka zní:

1.Pokud tento byt budu chtít za např.10 let prodat (od kupujícího dostanu tedy 1100000,– a tuto částku zaplatím svojí bance jako předčasnou splátku) budu muset zbytek úroků doplatit?

2.V případě že tento byt za např. 10 let prodám tím způsobem,že na nového kupujícího přepíši svojí hypotéku,bude mi nový majitel něco doplácet?

Děkuji za odpovědi

Odpovědi
anonym

Jestliže byt koupíte za 1,100.000,– Kč, bude uhrazení hypotéky rozhodně činit částku vyšší, než je hodnota bytu.
Kolik činí úroky, to najdete ve smlouvě, nebo zjistíte v bance, která Vám hypoteční úvěr poskytne. Zaplatit budete muset celou částku, pokud ze smlouvy přímo nevyplyne, za jakých okolností Vám bude umožněno předčasné splacení hypotéky.
Pokud byste tento byt chtěl později prodat, měl byste si ověřit, že máte uhrazeny alespoň úroky bance. Jinak byste v případě, že tomu tak nebude, na prodeji bytu prodělal.
Hypotéku bude muset hradit dle podmínek uvedených ve smlouvě. Jednotlivé banky poskytující hypoteční úvěry mají odlišné podmínky. Proto zde nejde jednoznačně uvést, jak tomu bude ve Vašem konkrétním případě.

Pokud byste chtěl prodat byt s tím, že na nového majitele převedete i zbytek neuhrazené hypotéky, pohlídejte si, jak vysokou částku bude činit Váš dluh v době převodu.
Nový majitel Vám v tom případě doplatí rozdíl mezi kupní cenou za byt a nesplacenou částkou za hypotéku. Bude-li dluh vyšší než kupní cena, měl byste rozdíl doplatit Vy jemu.
To je dost blbá varianta, viďte? Pořádně si vše předem rozmyslete.

kemo

Děkuji OČKU za odpověd.

Není mi ale moc jasná odpověd na mojí druhou otázku.
Pokud má nový kupující přímo v hotovosti plnou částku 1100000,–na byt je mi to jasné,že pokud budu mít zaplaceno pouze 80 procent úroků,tak na tom prodělám.
Pokud ale peníze na zapalcení nemá a tudíž na něho přepíši svojí hypotéku,tak mu vlastně zbývá doplatit pouze 20 procent úroků a celou jistinu.
Můžeme se dohodnout tak, že mi polovinu z uroků co jsem do tohoto bytu vložil zaplatí a tím pádem na tom vydělám jak já tak on.

Kdyby si přeci kupoval tento byt přes realitku za 1100000,– + úroky tak na tom prodělá. Takhle ušetří z těchto úroků 40 procent.

Nebo mi něco uniká?