Tom93

Jak je to s prodejem nemovitosti nesvéprávné osoby?

Dobrý den, rád bych se zeptal, jak to je s prodejem nemovitosti (bytu) babičky která je sice svéprávná, ale trpí demencí (odklepnuto lékaři). Žádáme soud o schválení posudku k nesvéprávnosti (včetně doložené žádosti, kde se jasně deklaruje prodej nemovitosti), jelikož babička není schopna se dál starat o nemovitost – a my nejsme schopni ji nadále živit (nemovitost). Bude v takovém případě nadále potřeba schválení soudu, nebo se soud dál nebude zajímat? Máme v tom opravdu už guláš.
Díky! :)

Nejlepší odpověď
Daidal

No, pokud babička nemá omezenou svéprávnost, tak to bez jejího svolení asi neprodáte (respektive to může prodat asi jen ona).
Pokud má omezenou svéprávnost, tak to může prodat její opatrovník, ale myslím, že jen se svolením soudu (s řádným odůvodněním). Protože opatrovník se má pouze starat a řádně spravovat ten majetek. (ne ho prodávat). Pokud by to měl prodat, tak jen, aby to bylo v její prospěch (čili pokud se o to starat ona ani vy nedokážete a navíc je to náklad, tak se to prodat může… ALE nesmíte zapomínat, že je to pořád její majetek, i když je nesvéprávná. Tudíž i ty peníze z prodeje jsou její a slouží pro její potřebu, i když v opatrovnictví).
Pokud nesvéprávná není (=s omezenou svéprávností), tak to můžete soudně udělat, omezit její svéprávnosti (což je většinou těžké). Odůvodnit to demencí, neschopností se o sebe postarat a prodejem nedbytečné a nákladné nemovitosti.
Nevím, jestli by to šlo prodat, i kdyby se ji svéprávnost ponechala. Možná, že s tím odůvodněním o demenci… Ale to asi ne. Hlavně je to ale všechno přes soud a jeho svolení/rozhodnutí. Kdyžtak je dobrý poradce, právník (stačí jen poradit, obeznámit se situací a možnostmi).
Snad nějaká alternativa by mohla být, kdyby někomu dala generální plnou moc a ten dotyčný to pak prodal, což by vyžadovalo její podpis. ALE nevím jestli by to takhle šlo a jestli by na to plná moc stáčila a hlavně by se to nejspíš nedalo udělat z toho důvodu, že by se to asi bralo jako zneužití demence starší osoby (která to má navíc lékařsky potvrzené) k něčemu takovému – bez jejího (plného) vědomí a souhlasu při zdravé mysli. A vzhledem k tomu, že je svéprávná ( i když s demencí), tak by to mohlo být protizákonné. A asi i bylo… Asi stejné jako, kdyby rovnou tu nemovitost převedla na vás a vy byste si s ní mohli dělat, co chtěli a klidně ji prodat. Jenže takhle to asi nejde.

V první řadě právník a popřípadě soud. Ten vždy rozhoduje.

Tady v odkaze je postup, jak postupovat při prodeji nemovistosti, kterou vlastní nesvéprávná osoba. https://www.go­ogle.com/url?sa=t&sou­rce=web&rct=j&ur­l=https://www­.resimnemovitos­t.cz/jak-prodat-nemovitost-kterou-vlastni-nesvepravna-osoba/&ved=2a­hUKEwiR7vmjpPLxAh­WqAxAIHQVVCxcQFjA­AegQIBRAC&usg=A­OvVaw1XMzHGkAu­pp2100MvBMxqU&cshid=1626­806523692 ale jak sám uvádíš, tak svéprávná je (v tom případě se nedivím, ze v tom máte guláš, když nevíte jestli svéprávná je nebo ne… A ona asi je svéprávná, jenom se domníváte, že není. To, že trpí demencí neznamená, ze je nesvéprávná. Demence by akorát mohla být důvodem k tomu, jí té svéprávnosti zbavit).
Svéprávnost je celkem hodně důležitá a nedá se jí zbavit (omezit) jen tím, že se na tom vy dohodnete nebo si to myslíte. Rozhodnout o tom může jen soud.
Takže v této fázi by vás mělo zajímat, jak prodat nemovitost svéprávné osoby, která trpí demencí.
Popřípadě, jak zbavit svéprávnosti člověka, který trpí demencí a pak prodat její nemovitost.

Dobré by bylo i to seznámit se s tím, co všechno může dělat osoba trpící demencí – z právního hlediska. Zda může něco podepisovat atd. (to nejlíp poradí právník..
. Ostatně on vám nejlíp poradí, jak celkově v takové situaci postupovat a jaké je řešení – popřípadě možnosti nebo nejideálnější řešení).

Další odpovědi
Pepa25

Doporučuji jít cestou využívání nemovitosti (bytu). Pokud jde o babičku, tak to můžete bez nájmu a ušetření peníze věnovat na rekonstrukci. Pokud jste jediný dědic, tak vám stejně jdnou připadne (pokud nejste, je možné v tomto smyslu udělat v rámci rodiny dohodu).
Samozřejmě je možné se obrátit na soud, aby schválil prodej, ale to bych řešil s advokátem.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Tom93

Mockrát díky za odpověď,

napsal jsem to chaoticky, nicméně se jen potvrdila má teorie. Babička je samozřejmě svéprávná, nicméně je ve speciálním režimu (na základě lékařské zprávy) kde by právě podpis pro plnou moc asi nebyl možný ze stran pracovníků (tohle se zařízení od zařízení podstatně dost liší…). Nám jde právě o prodej do rodiny / předání do rodiny, tak aby byl někdo jasným vlastníkem a mohl se o to celé starat, dávat to postupně do pořádku, a mít svoje jisté. Problém ovšem nastává při tom prodeji / předání do rodiny, kdy soud si stanoví tu nejvyšší možnou částku, což na jednu stranu chápeme, na stranu druhou je to „nespravedlivé“ když jindy to jde do rodiny darovat / prodat tak jak si člověk určí, tady je samozřejmě velkým mocnitelem slovíčko „opatrovník“ kde je nutné vše schvalovat… každopádně díky, svou odpověď jsem nalezl. :)

Daidal

Není zač, :) ale tohle by mohl upřesnit ten právník a možná najít i lepší východisko.. jak to převést/prodat levněji nebo i jiné způsoby.
Pokud vám jde hlavně o to převést tu nemovitost na vás a ponechat si ji (a dál ji neprodávat), tak by to šlo MOŽNÁ tak, aby jste ji zbavili té svéprávnosti a opatrovníkem byl někdo z té rodiny. Pak by SNAD mohl tu věc využívat i on, i když by mu právně/formálně nepatřila.. ale samozřejmě by jí nesměl zneužívat, jen se o to starat/pečovat (protože opatrovník se stará halvně i o ten majetek). Ale tohle už jen střílím od boku a nevím jistě, jestli by to takhle opravdu šlo.

Tom93

Chápu, jde o to že ta nemovitost (byt) vyžaduje rekonstrukci, a ta se bude řešit hypotékou… proto se snažíme přijít na to, jak byt nechat v rodině a udělat to co nejrozumnější cestou, nikdo ale nechce v dnešní době dát za byt 3 miliony, a další 2 do něj dát, když by to za běžných okolností šlo jednoduše darovat a konec zvonec..

Daidal

Pak by tu snad ještě mohla být možnost VĚCNÉHO BŘEMENE. To pak člověk může užívat majtek, i když je vlastníkem někdo jiný (ale pod určitými podmínkami, že toho lověka „trpíte“ staráte se o něj, jste k němu nějak zavázáni). Ale vzhledem k tomu, že ona tam ani nebydlí a je v jiné péči, tak nevím, jestli by to šlo. Navíc, teď si nejsme jistý, ale myslím, že o tom může rozhodnout soud i bez jejího souhlasu… je pak dobré hledat nějaké kompromisy (s tím soudem).

Ale fakt, jak jsem vám psal… kdyby jste po ní teoreticky dědili (ať už závěť nebo dědění ze zákona), tak fakt není logické, abyste to od ní odkoupili za plnou cenu… určitě se dá najít nějaké (levné) řešení.

Daidal

Protože hlavně právníci jsou na tohle odborníci a specializují se na to (jako to by mělo být asi jasné, ale pro jistotu to píšu).
Laik může poradit ( i na základě zákonů, jistého obeznámení se situací, popřípadě i zkušenosti s něčím takovým), ale není to odborník a znalec jako právník, jehož náplň a smyls práce je v tomto ohledu vše vědět a nejlíp poradit. Dobře se orientovat.
U právníka to zabere chvíli. Seznámíte ho se situací a tím, co chcete a on vám hned řekne jaké máte možnosti jak postupovat.