Cindy

Prodej nemovitosti

15.12. prodán dům a podán návrh na vklad. K 1.1. nebylo zavkladováno. Kdo je vlastníkem nemovitosti? A kdy ji mohu kupujícímu předat? A také je důležitá daň z nemovitosti. Nerozumím §13a/9 zák. o dani z nem.

Nejlepší odpověď
standa

Do doby než nabyde právní moci rozhodnutí o vkladu práva do katastru nemovitostí je vlastníkem předmětné nemovitosti původní vlastník.

Konkrétní datum předání záleží na dohodě kupujícího a prodávajícího a v praxi tento den předání může předcházet den účinnosti převodu…, ale nedoporučuji to.

Zmiňovaný odstavec § 13a pojednává shruba o tomto:

  • pokud například nastanou účinky vkladu dne 12.2.2010, tak jste povinen podat daňové přiznání do konce května r.2010
  • a bude se jednat se o přiznání na rok 2011

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/dan_z_ne­movitosti/cas­t3.aspx