Avatar uživatele
Pokročilý

Prochází vektorová přímka momentu sil těžištěm tělesa ?

Prochází vektorová přímka momentu sil těžištěm tělesa ? Jde mi o určení těžiště tělesa pomocí momentu sil. Děkuji za odpověď.
Mýslím tím přímku na, které vektor leží. Vektor je přeci určen polohou(směrem)

Odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Ta otázka mi nedává moc smysl.
Samotný pojem "vektorová přímka momentu síly" nechápu, moment síly je vektor a vektory nemají polohou, takže ze samotného vektoru neuděláš konkrétní přímku.
Moment síly je definován jako vektorový součin vektoru síly a spojnice působiště s osou otáčení. Výsledný moment je kolmý k oboum původním vektorům( to je definice vektorového součinu). Ovšem nikde zde není žádná spojitost s těžištěm, pouze s osou, která s těžištěm nemusí mít nic společného. Výsledný vektor se většinou kreslí do osy otáčení, ale neni to povinnost.
Doplňuji:
No, abych tedy odpověděl ještě na otázku.
Těžiště se dá spočítat například pomocí tíhové síly, kdy známe rozložení hmotnosti v tělese. Nejlepší je pokud můžem těleso nahradit soustavou hmotných bodů
Těžistě je působiště tíhové síly. Pokud zvolíme jakýkoliv bod jako osu otáčení, pak musí platit momentová věta. Součet všech momentů tíhových sil jednotlivých hmotných bodů se musí rovnat momentu celkové tíhové síly daného tělesa.
Celkovou tíhovou sílu můžeme spočítat pomocí F=m.g, její působiště a tedy i těžiště se zjištuje právě z té momentové věty, protože známe F, známe moment, známe polohu osy otáčení, můžeme tedy dopočítat vektor spojnice osy a působiště(těžiště).

Tahle je to možná moc teoretické, zkus si to na příkladu třeba s pákou a závažíma, kdy zanedbáš hmotnost páky(což můžeš pokud je její rozložení hmotnosti homogenní).

Každopádně v praxi pokud můžeš je nejlepší těleso prostě zavěsit a svislá osa je pak jedna z těžnic, uděláš druhou a máš těžiště.


Avatar uživatele
Zlatý

Může...
A nemusí...
;-)
Obecně takto nelze určit přímku, na níž leží těžiště - v některých konkrétních případech ale ano.
;-)

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3006
Zlatý quentos 1387
Zlatý mosoj 1354
Zlatý Drap 1084
Zlatý Kepler 710
Zlatý gecco 709
Zlatý led 663
Zlatý hanulka11 627
Zlatý marci1 613
Zlatý Lamalam 594

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.