Avatar uživatele
VMF

Prochází vektorová přímka momentu sil těžištěm tělesa ?

Prochází vektorová přímka momentu sil těžištěm tělesa ? Jde mi o určení těžiště tělesa pomocí momentu sil. Děkuji za odpověď.
Mýslím tím přímku na, které vektor leží. Vektor je přeci určen polohou(směrem)

Upravil/a: VMF

Zajímavá 0 před 2062 dny Sledovat NahlásitOdpovědi
Avatar uživatele
Quimby

Ta otázka mi nedává moc smysl.
Samotný pojem "vektorová přímka momentu síly" nechápu, moment síly je vektor a vektory nemají polohou, takže ze samotného vektoru neuděláš konkrétní přímku.
Moment síly je definován jako vektorový součin vektoru síly a spojnice působiště s osou otáčení. Výsledný moment je kolmý k oboum původním vektorům( to je definice vektorového součinu). Ovšem nikde zde není žádná spojitost s těžištěm, pouze s osou, která s těžištěm nemusí mít nic společného. Výsledný vektor se většinou kreslí do osy otáčení, ale neni to povinnost.
Doplňuji:
No, abych tedy odpověděl ještě na otázku.
Těžiště se dá spočítat například pomocí tíhové síly, kdy známe rozložení hmotnosti v tělese. Nejlepší je pokud můžem těleso nahradit soustavou hmotných bodů
Těžistě je působiště tíhové síly. Pokud zvolíme jakýkoliv bod jako osu otáčení, pak musí platit momentová věta. Součet všech momentů tíhových sil jednotlivých hmotných bodů se musí rovnat momentu celkové tíhové síly daného tělesa.
Celkovou tíhovou sílu můžeme spočítat pomocí F=m.g, její působiště a tedy i těžiště se zjištuje právě z té momentové věty, protože známe F, známe moment, známe polohu osy otáčení, můžeme tedy dopočítat vektor spojnice osy a působiště(těžiště).

Tahle je to možná moc teoretické, zkus si to na příkladu třeba s pákou a závažíma, kdy zanedbáš hmotnost páky(což můžeš pokud je její rozložení hmotnosti homogenní).

Každopádně v praxi pokud můžeš je nejlepší těleso prostě zavěsit a svislá osa je pak jedna z těžnic, uděláš druhou a máš těžiště.

Upravil/a: Quimby

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
gecco

Může...
A nemusí...
;-)
Obecně takto nelze určit přímku, na níž leží těžiště - v některých konkrétních případech ale ano.
;-)

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek