postcd

Je pravda, že počet GHz procesoru není zásadním ukazatelem výkonu?

hned dva lidé v diskuzi tvrdili, něco na způsob, že počet GHz procesoru není zásadní ukazatel výkonu. Já si myslel, že právě ano, vynásobit počet vláken (threads) frekvencí GHz a čím více GHz tím má procesor větší výkon/výpočetní kapacitu.

Původní:
Procesor, čím více GHz tím výkonnější není pravda?

Nejlepší odpověď
Klaproth

Ano, je to pravda. Výkon kromě taktu záleží i na architektuře. Např. procesory s redukovanou instrukční sadou, které se používají v serverech a profesionálních pracovních stanicích, jsou při stejném taktu podstatně výkonnější než CPU montovaná do počítačů třídy PC.

Další odpovědi
Emefej

Pracovní frekvence je jenom jedním z ukazatelů, které mohou indikovat výkon. To číslo samo o sobě, bez dalších údajů, nic neznamená. Je to analogie s motory. Mé auto má maximální otáčky 7500, soused má jenom 6000. Pojede proto moje auto rychleji?

AmazedWolf

Já si myslím, že to závisí také na počtu jader a na cache, třeba když je čtyřjádrový procesor s frekvencí 4.0GHz s 8MB cache a osmijádrový na také na frekvenci 4.0GHz s 16MB cache, oba na stejné architektuře, tak je lepší ten druhý. Ale možná to tak není, moc se v tom nevyznám.

Porovnával jsem tyto procesory:
https://www.al­za.cz/amd-fx-4320-d3963227.htm?ca­tid=18855348
https://www.al­za.cz/amd-fx-8320e-d2147648.htm?ca­tid=18855348

tforro

V podstaně je to pravda. Pamatuju si Celerona na 400Mhz, který tehdy neměl vůbec žádnou L2 cache a Pentium 1 na nějakých 200Mhz, který tu paměť měl a výkonově byly na tom stejně. A pak si pamatuju, že třeba v roce 2004 P IV na 3,06Ghz s HT šlo nataktoval na 4Ghz a na dnešní dobu si ten procesor ani neškrtně. Nebo takové ty procesory AMD Athlon 850 neznamenalo 850mhz, ale že dodal stejný výkon, jako konkurenční (intel) procesor běžící na 850Mhz.

Takže od kdysi po nyní platí sledovat různé srovnávací testy, benchmarky atd. aby člověk zjistil, který procesor je lepší, nebo horší…

Dochy

Je to jeden z atributů. U jinak stejných procesorů v jinak stejných systémech můžeš CPU porovnávat jen podle frekvence. Ale jakmile máš CPU typově různé (různé typy, architektury) tak už to pokulhává. Počítat výkonostní index jako frekvence X počet vláken také nelze. Záleží na typu úloh pro které budeš CPU využívat. Navíc 2 vlákna neznamenají 2× větší výkon. Dobře navržené CPU dokáže některé typy úloh zpracovávat ve dvou vláknech tím způsobem, že druhé vlákno využije tu část jádra, kterou zrovna nevyužívá první jádro. Vlákna si navzájem konkurují na některých jednotkách a pak CPU pracuje s výkonem jedno vláknového.