lenisek01234

Procenta – Slovní úlohy prosím zadání i výpočet jaýkoliv abych to s toho pochopila díky

Odpovědi
anonym

Lenisku, mrkni na otázky Týnky13. Pokud to z toho nepochopíš, můžeme pokračovat, ale myslím si, že Ti to bude jasné.

Michal Kole

Než se začneš cokoliv učit z učebnice, sešitu z netu

  1. nejdřív si článek letmo pečti a ať víš čeho se týká
  2. Pak si vypiš klíčové pojmy a napiš si jejich význam vedle na papír stručně, jasně, aby až budeš číst článek pomalu po odstavcích a uvažovat proč to tak je, lidově řečeno rvát si to do hlavy, aby tě nemáhlo hladat význam těch pojmů.

U procent jsou nejduležitější pojmy

základ= celek z toho se odvyj

počet procent a procentová část

počet procent znamená z kolika setin základu (celku) pracujeme
a procentová část je množství které při daném počtu procent (setin základu) dostaneme.

Asi bude nejlepší si to nakreslit v formě grafu, pro lepší představu

nakresli si kruh a udělej si malou výseš.

malou výseč si obarvi jinou barvou než tu větší

95% holek ze skupiny 100 žákyň neumí plavat

kolik holek z těch 100 žákyň (to je základ/celek) plavat neumí ?

procentovou část vypočteš když 1% násobíš počtem procent
1% je celek /100

100 holek / 100 (100% =celek) je 1

to vynásobíš počtem procent tedy 95 a vyjde ti 95 holek neumí plavat.

Dvě zbývající veličiny (počet procent, základ) jsou analogické. Stačí umět vyjádřit enznámou ze vzorce.

tedy vzrec je pocentová část = jedno procento * počet procent = (celek/100)*počet procent

Spočítej si pár příkladů a ono se ti osvěží.

PS. Umíš plavat? Dáš 50m pod vodou bez zacpaného nosu a s otevřenýma očima ?

Kdyby něco napiš mi na mail michal.kolesa@seznam.cz

Učit, doučovat by mě bavilo, jen k tomu nemám zákonnou kvalifikaci (VŠ).

jedno procento je celek lomeno 100 tedy 0,01