sesednizkola

Proč zvěř vbíhá pod jedoucí auta?

Je to tak častá nehoda, proč? Kdyby se lekl jedoucího auta, což k vytíženosti silnic u větších měst znamenalo by, že lekne se tak dvakrát do minuty, neuteče co nejdal od silnice, ale naopak zkusi ji předběhnout zrovna když zdroj hluku je nejblize? Nerozumim tomu.

Nejlepší odpověď
annas

Proč? Myslím si, že zvířata přecházejí silnici, když jsou k tomu donucena. Např. hledají původní teritorium, přeběhnou třeba po sklizní, když ztratí úkryt a potravu. ,

Někde jsem četla, že řepka je jedovatá pro srnky tím, že je omámí. Tato otupělá zvěř ztrácí přirozenou obavu a respekt z čehokoliv, takže může snadno vběhnout pod kola aut. V noci ji např. oslní světlo, nebo skryje ranní mlha, nejsou dobře vidět, kličkují atd…

Místy jsou některé silnice oplocené, ale přechodů pro zvěř je málo, nebo je stejně nevyhledají, takže riskují. Úzkou silnici přejdou, není na ní třeba velký provoz, u širokých je řidiči zpozorují pozdě, při vysoké rychlosti nestihnou zabrzdit atd. Ale najdou se i tací jedinci, kteří narazí do zvířat úmyslně.

Další odpovědi
Drap

Vbíhá proto, že silnicemi jsme přerušily přirozené migrační koridory zvěře.

lexx

je oslněná a dezorientovaná reflektory jedoucího auta (hlavně za soumraku) zajíc, srnka, liška ba i divočák a neštěstí hotové

arygnoc

väčšina zveri pri nebezpečenstve ztuhne – jedná sa o obranný mechanizmus, pokus o splynutie s okolitým nehybným prostredím (funguje v lese, urostred cesty pudové rozhodnutie s fatálnymi následkami).
po počiatočnom strnutí a pretrvávajúcom nebezpečenstve nastáva fáza úteku/útoku.
smer úteku je volený ako najrýchlejšia cesta, teda vpred (otočenie sa zaberá čas).

vekmi vypestované návyky (a pudy) u odvracanie nebezpečenstva dostávajú na frak pri konfrontácii s civilizáciou.

;-Q

anonym

Myslim, ze to je tim jak casto zver vyleza na silnici primo z porostu kde neni tolik slyset motor prijizdejiciho auta, tak jako primo ze silnice. Ono kdyz pak vyjde na silnici, tak nejspis casto stuhne z soku na miste, coz je nepochipitelne chovani, ale casto se tak zachova i clovek. Je to v mziku a pokud je to v noci tak casto ani nestacis zver zaregistrovat a vcas zastavit. Kazdopadne vzdy lepsi zastavit a radsi zvire srazit, nez to strhnout do strany a casto se i autem obtocis kolem stromu a co z tebe zbyde si pak muze dat ta zver jak veceri a bude rada. :)