VMF

Proč se kondenzovanému mléku říká zrovna „kondenzované mléko“, když (asi) nemá s kapalněním nic společného?

Proč se kondenzovanému mléku říká kondenzované, když (asi) nemá s kapalněním nic společného?
Je to spontánní otázka, nezajímá mě, co najdu na Wikipedii, ale vaše odpovědi. =)

Nejlepší odpověď
gecco

Slovo „kondenzované“ má kromě významu ´zkapalněné´ ještě význam ´zahuštěné´ – takže proto…
😉

Další odpovědi
MK44

Jen doplním kolegu gecca.
Slovo kondenzovat má původ v latině. Předpona con vyjadřuje směr dohromady, tedy s-, sou-, a slovo densus znamená hustý. Kondenzovat je tedy z(a)hustit. Se zkapalněním to má málo co společného (kapalný, tekutý je liquidus). Kondenzovat na kapalinu lze toliko látku v plynném skupenství nebo aerosol např. vodní páru na vodu. Tedy jakoby ji zhustit, lépe – vysrážet.

Emefej

Elektrický kondenzátor také nemá nic společného se skapalněním.