MonkeyKing

Proč zrcadlovka nevyfotí noční oblohu?

Mám Canon 1100D a když nastavím jakýkoliv mód (většinou krajinu) a namířím na noční oblohu nebo na cokoliv plochého, foťák se snaží zaostřit a objektiv se pohybuje, ale nefotí. Co s tím?

Prosím tedy postup jak to ručně nastavit

Nejlepší odpověď
gecco

Vykašli se na nějaký „mód“ a nastav expozici ručně, ručně i zaostři – od toho jsou zrcadlovky, aby se s nimi fotilo podle toho, co umí fotograf – a ne co neumí foťák…
😉
_____________­_______

  1. zaostři na ∞ (nekonečno)
  2. ISO tak max. na 800 (pak se začnou ´přepalovat´ pixely a nerozeznáš je od hvězd)
  3. clonu a čas buďto podle vestavěného expozimetru nebo zkusmo (clonu malou, čas dlouhý)

Samozřejmě potřebuješ stativ.
___
Ale hlavně si o focení nejdříve něco přečti (webů je dost, třeba http://www.di­gineff.cz/sek­ce/fotografuje­me ) a teprve pak zkoušej fotit…
😉

Další odpovědi
Muffz

Je to jednoduche, na nocni obloze fotak automaticky nerozezna, na co chces zaostrit, vzdyt jsou tam miliony hvezd. Vyjimkou je zaostreni na mesic, ten uz je dostatecne velky, aby jej fotak rozeznal.
Jak pise gecco, zrcadlovku si clovek kupuje, aby v co nejvetsi mire eliminoval vsechny automaticke funkce fotaku a ruzne mody, vsechno si nastavil sam a fotil podle svych predstav, ne podle predstav fotaku.

Emefej

Canon neznám, ale na většině foťáků se ruční ostření nastavuje přepínačem na objektivu. Je tam přepínač, přesuň ho z polohy „A“ do polohy „M“. Na internetu je spousta návodů ne focení noční oblohy, např. https://www.mi­lujemefotogra­fii.cz/jak-fotografovat-pohyb-hvezd

Klaproth

Proč zrcadlovka nevyfotí noční oblohu? Protože to neumíš. Než s tím začneš, něco si přečti, je toho na internetu dost. Pro první pokusy není vhodná plná tma, zjisti si, čemu fotografové říkají modrá hodina. Najdi si zajímavé místo, upevni fotoaparát na solidní stativ, připoj kabelovou spoušť, nasaď sluneční clonu, zvol si expoziční režim M, autofokus také na M, ručně zaostři (nemusíš na nekonečno pokud víš co je hyperfokální vzdálenost), clonu na plnou díru nebo v zájmu kresby max. o jedno číslo přicloň, ohniskovou vzdálenost spíše kratší (18–24 mm), čas na B, citlivost ručně na cca 400–800. Potom už jenom exponuj a zkoušej různé časy.