bolak

Proč zní slovo „čarodějNICE“ mnohem více zle, než slovo „čarodějKA“?

Nejlepší odpověď
Damiana

To je asi tím, co o nich máme zažité.
Čarodějnice – ježibaba – stará, hrbatá, s kočkou na rameni, bradavicí na nose ve tvaru skoby, zanedbaná, zlá.
Naproti tomu čarodějka – to je spíš taková tajemná bytost. Může být i hezká – většinou i sexy, vyzývavá dračice. Umí zacházet s magií, dovede si lidi podmanit a očarovat.
Bohužel, jak už to bývá, čarodějkami samy sebe nejraději označují právě ty staré čarodějnice…:-)

Další odpovědi
led

Všimnite si dĺžku slova – jeho zvuk a melódiu – otvorenie a tvar úst pri vyslovení slova.
Pri ´čarodejka´ sa otvárate, kdežto pri ´čarodejnice´ klesáte pod váhou slova.

To som vám zamotala hlavu?
Preto som oboje, zlá v hlbinách temnoty sídliaca čarodejnice i kvetom ovitá pomoc darujúca čarodejka

manon

Čarodějka tajemná, co Tě okouzlí…čarodějka, co úsměv vykouzlí…

Čarodějnice, co vládne zlou mocí…čarodějnice co toulá se nocí…

A teď to zkus pozaměňovat – to nejde. Jedna představuje kouzlo spíš v tom dobrém smyslu, druhá kouzelnou moc, co z ní jde starch. Proto jsou na to právě dva výrazy.
Doplňuji:
Já v tom cítím i citové zabarvení: obdobně jako babka – babice…apod. – viz diskuse.

RyuzakiKate

Jako malá jsem strašně žrala komiksy čarodějky w.i.t.c.h. a také jsme si na ně s kamarádkou hrály :)
A také mi pár známých říká čarodějko… Ovšem z jiného důvodu, za který si můžu sama, hehe…

manon

A pak můj osobní dojem laika: Tvorba slov v jednotlivých jazycích se řídí určitými pravidly, jako např. různé přípony mají určitý význam, řekla bych že tady může jít o citově zabarvená slova. Obdobně jako když Evě, když jí mám ráda řeknu Evka a když mne štve, řeknu jí Evice…Popelka…Po­pelice… Proto ta přípona -ka pro hodnou a -ice, -nice pro zlou. Ale tady mne určitě nějaký odborník vyvede z omylu :)

led

Damiana, veď vy ste prezradili najväčšie tajomstvo čarodejstva.

Damiana

led: To jsem celá já – andělská myšlenka s ďábelským koncem…:-)

led

No výnimočne, ale za prezradenie… no niečo by malo…
„zůstanete 300 let po škole a žádna bavení se Saxanou“

Damiana

ad led: To není trest, to je pochvala!:-)