Avatar uživatele
bolak

Proč zní slovo „čarodějNICE“ mnohem více zle, než slovo „čarodějKA“?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? manon, iceT, johana 56, briketka10, anonym před 4199 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Damiana

To je asi tím, co o nich máme zažité.
Čarodějnice – ježibaba – stará, hrbatá, s kočkou na rameni, bradavicí na nose ve tvaru skoby, zanedbaná, zlá.
Naproti tomu čarodějka – to je spíš taková tajemná bytost. Může být i hezká – většinou i sexy, vyzývavá dračice. Umí zacházet s magií, dovede si lidi podmanit a očarovat.
Bohužel, jak už to bývá, čarodějkami samy sebe nejraději označují právě ty staré čarodějnice…:-)

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
led

Všimnite si dĺžku slova – jeho zvuk a melódiu – otvorenie a tvar úst pri vyslovení slova.
Pri ´čarodejka´ sa otvárate, kdežto pri ´čarodejnice´ klesáte pod váhou slova.

To som vám zamotala hlavu?
Preto som oboje, zlá v hlbinách temnoty sídliaca čarodejnice i kvetom ovitá pomoc darujúca čarodejka

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
manon

Čarodějka tajemná, co Tě okouzlí…čarodějka, co úsměv vykouzlí…

Čarodějnice, co vládne zlou mocí…čarodějnice co toulá se nocí…

A teď to zkus pozaměňovat – to nejde. Jedna představuje kouzlo spíš v tom dobrém smyslu, druhá kouzelnou moc, co z ní jde starch. Proto jsou na to právě dva výrazy.
Doplňuji:
Já v tom cítím i citové zabarvení: obdobně jako babka – babice…apod. – viz diskuse.

Upravil/a: manon

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
RyuzakiKate

Jako malá jsem strašně žrala komiksy čarodějky w.i.t.c.h. a také jsme si na ně s kamarádkou hrály :)
A také mi pár známých říká čarodějko… Ovšem z jiného důvodu, za který si můžu sama, hehe…

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
manon

A pak můj osobní dojem laika: Tvorba slov v jednotlivých jazycích se řídí určitými pravidly, jako např. různé přípony mají určitý význam, řekla bych že tady může jít o citově zabarvená slova. Obdobně jako když Evě, když jí mám ráda řeknu Evka a když mne štve, řeknu jí Evice…Popelka…Po­pelice… Proto ta přípona -ka pro hodnou a -ice, -nice pro zlou. Ale tady mne určitě nějaký odborník vyvede z omylu :)

před 4198 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Damiana, veď vy ste prezradili najväčšie tajomstvo čarodejstva.

před 4199 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Damiana

led: To jsem celá já – andělská myšlenka s ďábelským koncem…:-)

před 4198 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

No výnimočne, ale za prezradenie… no niečo by malo…
„zůstanete 300 let po škole a žádna bavení se Saxanou“

před 4198 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Damiana

ad led: To není trest, to je pochvala!:-)

před 4198 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek