RyuzakiKate

Proč znamená „feeling blue“ smutek a „feeling high“ zhulenost?

Vím, že blues je smutné a hráli jej hlavně černoši, ale proč se člověk má „cítit modře“? Je to sice chladná barva, ale třeba taková šedá je taky smutná barva, modrá spíše uklidňuje… To stejné s marihuanou, proč se „cítit vysoko“?

Nejlepší odpověď
pokazdejinak

… a proč se u nás říká „cítit se pod psa“ – co to má společného se psem?

v různých kulturách může smutek znázorňovat jiná barva – u nás černá, v některých částech asie se zase na pohřby nosí tradičně bílá a v angličtině se pro smutek, depresi, nenáladu ujala modrá

vysoko se cítíme šťastní, jako při létání, bezstarostní – neznamená to jen zhulený, ale i prostě šťastný

Další odpovědi
quentos

zajímavá teorie o tom prvním zde: http://answer­s.yahoo.com/qu­estion/index?qid=2011­0709184912AAAw­zwo – modrá barva byla spojena s deštěm a v řecké mytologii Zeus, když byl smutný, spustil déšť.

Co se týče té zhulenosti, to jsem sice nenašel, ale domnívám se, že se zhulení jedinci cítili tak lehce, jako by „lítali“ a pozorovali svět z „ptačí perspektivy…“