Elixír

Proč žijeme na dluh a nejsme schopní vydělávat na život v produktivním vě­ku?

Od dětství si myslím, že nejsem nadšen představou milionáře i když toužím po penězích abych je mohl utrácet za všechny možné i nemožné hlouposti.

Nejlepší odpověď
mosoj

Nikdy jsem na dluh nežil a nežiji ani nyní v důchodu. Vždy jsem si kupoval jenom to, na co jsem měl a domek jsem si celý postavil vlastníma rukama.
Peníze nikdy za hlouposti neutrácím. Mohu říci že mám všechno co potřebuji k životu i na svoje hobby.

Další odpovědi
anonym

Dluh jsem měl akorát za komunistů a to na nákup rodinného domku a to mně ještě komunisti polovinu odpustili na děti (novomanželská půjčka a na každé dítě se odpočítávala částka).
Na ostatní věci jsem si vždycky naspořil a až pak koupil.
Dneska mladí nemají trpělivost na něco šetřit, chtějí to mít hned a proto se nesmyslně zadlužují.A na tom je právě založený kapitalismus, poskytnout půjčku a pak dát velké úroky aby si bezpracně vydělal ten půjčující.Čili okrádá (vykořisťuje) člověka.
Ale to ti mladí nějak nemohou pochopit.

setapouch

Otázku jsem sice nepochopil (kdo žije na dluh? Kdo není schopen? Má vydělávat, aby žil v produktivním věku? Nebo vydělávat v produktivním věku, aby žil? A to upřesnění s tím má společného co?), ale obecně: vzít si úvěr na nutné a drahé věci je oboustranně výhodné. Jen je potřeba vědět, které jsou ty nutné věci a kdy se mi úvěr vyplatí.

marci1

Proč žijeme na dluh ? Protože jsme posedlí chtíčem. Stále si pořizujeme nové věci, lepší, modernější, značkové. Stále jen řešíme věci, věci, věci. Nová auta, nové mobily, nové přístroje do kuchyně ( které potom třeba ani nepoužíváme ), ale máme dobrý pocit, že to máme. Vůbec nám přitom nevadí, že si ničíme planetu, zdraví, náš život. Mezi tolika věcmi se pak necítíme dobře. ☹
Kolikrát se mi stalo, že se mě někdo ptá, proč si to nekoupíš ( když na to máš ) a já odpovím : Protože nechci mít kolem sebe tolik věcí, potřebuji volný prostor k proudění energie. Čím více věcí člověk má, tím se cítí hůře psychicky a tím více se ničí i fyzicky. Zkuste doma vyházet ( nebo darovat, prodat ) věci, které nepotřebujete, udělat si důkladnější pořádek ( i když věřím, že ho doma máte ) a zjistíte, že se budete cítit lépe. A nové věci si spíše kupovat, jen když staré doslouží. 🙂

anonym

Od doby,kdy se otevřely hranice veřejnému světu (1989),začali se objevovat reklamy půjček na cokoliv -američtí lichváři – a mladí lidé se tomu jednoduše neubrání,dokuď se nespálí nebo je někdo „správně"předem s rozvahou neinformuje,lichvá­ři mají sílu a to dříve nebylo,mladí jsou mladí a starší mají vyzrálou intuici,ale takový lichvářský tlak nikdo nečekal jenom Havel.
Doplňuji:
"Lichvář,když neobere o peníze,tak aspoň o čas a čas jsou peníze“.

„Celý svět dluží,tak proč bych nemohl já?“

Havel na hrad.