Eglantine

Proč Židé neuznávají Ježíše jako syna Božího?

Nejlepší odpověď
Roman71

Zjevně proto, že Ježíš jaksi nezapadl do jejich představ o králi Božího království. Čekali vůdce, který je vymaní z nadvlády římanů, ale dočkali se něčeho úplně jiného.

Ortodoxní Židé stále očekávají příchod Mesiáše.

Další odpovědi
annas

„Židé tradičně pokládali Krista za jednoho z mnoha falešných mesiášů – ale díky jeho vlivu za toho nejvíc nebezpečného. Židé nemohou Ježíše přijmout ani jako část Boha, ani jako mesiáše – ten teprve přijde. “

https://www.na­tional-geographic.cz/clan­ky/jezis-pro-muslimy-velky-prorok-pro-zidy-podvodnik-buddhistum-je-to-jedno.html

" Židé vyhlíželi obnovu svého království — původní očekávání bylo převážně politické, že se obrodí ochablá davidovská dynastie, objeví se nový schopný panovník: Proutek z pařezu Jišaj (11,1), podle Davidova otce Jišaje.
Aby byl panovník co nejlepší, musí být veden duchem Hospodinovým (11,2) — obnoví nejen stát jako politickou veličinu, ale i náboženský život a lidské soužití. Bude spravedlivý a milosrdný, čímž předčí běžné vladaře. Tento důraz postupně převážil.
Důsledkem jeho vlády bude všeobecný mír, svět prostý nástrah a nebezpečí. Skoro pohádkově vylíčeno ve verších 6–9, ze slov jasně dýchá pokoj. Příčina upokojení ale není v lidech, nýbrž v Bohu.
Vláda nastolená v prostředí Božího lidu bude tak atraktivní, že bude přitahovat i pohanské národy. (11,10)

Tento zaslíbený panovník — obnovitel nese titul mašíjach, mesiáš = pomazaný. Pomazání bylo procedurou ustanovení do funkce — obdoba královské korunovace. Mesiáš = korunovaný, ustanovený, pověřený. Čili ten pravý k tomu, aby zbavil svět zla a prosadil dobro.

Hebrejskému základu mesiáš odpovídá řecké christos, počeštělé kristus. Kristus není jméno, nýbrž mesiášský titul, u křesťanů trvale spojený s Ježíšem.

Židé a křesťané se rozcházejí v názoru, přišel-li již mesiáš. Podle nás je jím Ježíš, podle židů jím není, jelikož svět neobnovil. My spatřujeme Ježíšův obnovitelský zákrok v lásce a usmíření, na nichž spočívá evangelium a jež proměňují život k lepšímu.

Židé a křesťané se shodují, že mesiáš přijde na konci věků a dokoná Boží dílo."

https://kateche­ze.evangnet.cz/ka­techeticke-pripravy/cekani-na-prichod-mesiase

Drap

A proč by měli? Judaismus zde byl dříve, než se Ježíš narodil.

dubraro

Podle židů je Bůh jediný, nemá žádné syny ani dcery ani jiné příbuzné. O tom je první a nejdůležitější přikázání z Desatera:
Nebudeš mít jiné bohy mimo mne.

EKSOT123

Patrně je Božím záměrem lidi zkoušet. Ježíš, jak píše Roman71, kromě toho se mesiáš měl narodit v Betlémě a ne přijít z pochybného Nazareta. A také čekali mesiáše, ale Ježíš mluvil jako ten, kdo má moc, vydával se za Božíha syna. Tady uspěla jen víra lidí, kteří měli vnímavé srdce, a to Bohu asi vždy jde. A je asi jedno, jestli jde o muslima, budhisty, atd. Maria, matka Ježíšova o všem rozvažovala ve svém srdci. Jak lze rozvažovat srdcem? Samozřejmě i s pomocí rozumu, toho by si měl člověk taky vážit.
Stejné je to i v dnešní době, v záplavě protichůdných informací, i cílených, není lehké najít víru. Ale lze to – pokud o to člověk opravdu stojí, Bůh mu velmi rád pomůže. Ale, jen tak polehku se to nedává – Ježíš na danou výzvu odpověděl: „Znamení nebude dáno pokolení tomuto hříšnému,…“ tak nějak. A taky mluvil v podobenstvích. Takto by se dalo ještě chvíli pokračovat v příkladech a úvahách …

Dochy

Pro Židy je Ježíš (pokud přiznají že existoval) kacíř co rozdělil Židy. Pokud se nemýlím, tak je pro ně člověk jako syn boží nepřijatelný.