Lukáš Rusek

Proč Země pořád obíhá stejnou rychlostí kolem své osy a nezpomalí a nepřitáhne jí Slunce?

Chápu… Země obíhá kolem Slunce po ose ale zajímá mě proč jí Slunce nikdy nepřitáhne a nevyřadí jí z její osy. Pochopím že Země má nějakou rychlost proto jí nepřitahuje ale to ta Sluneční gravitace tu rychlost nezpomalí?

Nejlepší odpověď
Otazník123

Na Zemi působí gravitační síla Slunce (přitahuje ji ke slunci) a odstředivá síla, která působí opačným směrem (Země se snaží vyletět směrem pryč z oběžné dráhy, podobně jako třeba nezajištěné dítě na roztočeném kolotoči 😁) Tyto síly, vzájemně působící na zemi, každá opačným směrem, jsou vyrovnané a proto se země udrží na své ose. A jelikož na ní nepůsobí žádná jiná síla, která by ji zpomalovala v podobě např. tření vzduchu (ve vesmíru je vakuum) tak nemá důvod zpomalovat. Jeden takový fyzikální zákon říká, že pokud na těleso nepůsobí žádné vnější síly, tak setrvá v klidu, nebo v rovnoměrném přímočarém pohybu.

Další odpovědi
Justin1

Země obíhá kolem Slunce po elipse (ne po ose), která se moc neliší od kružnice. Gravitační síla, kterou Slunce Zemi k sobě přitahuje, stačí (při té rychlosti, kterou Země kolem Slunce obíhá) jenom na to, aby dráhu, po které se Země pohybuje, zakřivovala do tvaru elipsy, ale nestačí na to, aby Zemi přitáhla blíže ke Slunci.

_Bůh_

Tak dřív či později se z osy vychýlí, a do Slunce spadne. Ale to je otázka miliard let.
Stejné to máte se satelity kolem Země. Tak za několik desetiletí ztratí rychlost, začnou padat, a spálí se v atmosféře.
Na Mezinárodní vesmírné stanici jsou trysky s palivem, a vždy jednou za čas je potřeba ISS trochu „popostrčit“ o něco výš, aby nezačala padat k Zemi. Na YouTube jsou dohledatelná pěkná vysvětlující videa.

Funna

ale rotace kolem slunce se přece zpomaluje díky slapovému tření, které způsobuje Měsíc…ale je to jen 0,0017 s za století…a _bůh_ to nenapsal přesně…Země do slunce nespadne, ale Slunce začne se začne ke konci svého „života“ rozpínat a Zemi spálí a pak pohltí…ale to nás, ani xxxx generací po nás nemusí trápit, to nás čekají jiné katastrofy…