zjentek

Proč ze stromů letos celoročně opadává listí, když vlastně pořád prší?

Nejlepší odpověď
annas

Také jsem si toho všimla. Na jaře bylo sucho, ale našim stromům nechyběla zálivka. Myslím si, že suchem to možná nebude, i když se několik roků opakuje. Možná těmi horky, nebo střídavým počasím.

Možná má pravdu uživatel bob, který na podobnou otázku takto reagoval.

„Stromy a iné rastliny sú u nás nastavené na určitú dĺžku vegetačného obdobia, niektoré aj na určitú sumu teploty vzduchu. Keď je teplo tak vegetačné obdobie jednak začína skôr a ešte navyše aj prebieha rýchlejšie (skracuje sa). To je hlavný dôvod skoršieho konca vegetácie mnohých rastlín v prípade teplého počasia. Ak bude také teplé počasie u nás normou, tak sa z juhu presunú iné rastliny s dlhšou vegetačnou dobou a s vyššími požiadavkami na teplo. Stane sa to ale len vtedy, keď budú mať aj dostatok vlahy, inak nastúpi suchomilná vegetácia.“

https://meteo­forum.e-pocasi.cz/globalny-oteplovani/stromy-zloutnou-proc-tak-brzy-t260.html