autacek

Proč se zde v anketách, je-li dána „jiná možnost“, zvrhnou reakce korespondentů právě k výběru „jiná“?

Proč zde v anketách, je-li dána „jiná možnost“, zvrhnou se reakce korespondentů právě k výběru jiná, když evidentně z výběru si lze jasně vybrat a jiná možnost je jen naprosto minoritní.

Dejme tomu: Chtěli byste žít věčně?

Původní dotaz
Proč zde v anketách, je-li dána „jiná možnost“, zvrhnou se reakce korespondentů právě k výběru jiná?

Nejlepší odpověď
ivzez

jiná odpověď ;-)

Ještě jsem tu neviděla dobře sestavenou anketu,
ve většině z nich se žádná odpověď zvolit nedá.

I v případě, že bych se za určitých okolností mohla
k některé možnosti přiklonit, bývá potřebné odpověď
upřesnit nebo doplnit.

Dokonce i v případech, kdy se tazateli zdá, že existují jenom
možnosti ano a ne, by bylo dobré volbu "jiné možnosti“ přidat.

Např. na otázku „Chtěli byste žít věčně“ bych odpověď rozvedla → za
jakých okolností ano, a za jakých ne… (nemohu vybrat ano ani ne)

Někdy záměrně zvolím nesmyslnou nebo nejhorší
možnost a doplním, jako by šlo o jinou možnost.

Ale ve většině případů na otázky s anketami
bez „jiné možnosti“ ani neodpovídám.

Další odpovědi
xxx3

jiná odpověď ;-)

Kvalitně formulovat otázku a zároveň nabídnout vhoné odpovědi tak, aby se danou anketou dalo opravdu něco zjistit, je mnohem obtížnější, než by se mohlo zdát. Pokud je otázka uzavřená, pak by měla zahrnout všechny možné odpovědi, což je někdy obtížné, ba dokonce nemožné. Přemíra vyplňování „jiné možnosti“ svědčí obvykle buď o špatně postavené otázce (nejasná, víceznačná, manipulativní…) nebo malém množství jiných možností (nebo nejasných, víceznačných, manipulativních…). Ale nedělal bych si s tím hlavu, zdejší ankety jsou beztak pouze jakousi bezvýznamnou kratochvílí volných chvil, protože i kdyby u nich platilo to, co jsem napsal výše (o otázkách a odpovědích), tak tu stejně máme směšně malý a nereprezentativní vzorek respondentů ;)

Klaproth

jiná odpověď ;-)

Naprostá většina anket je špatně sestavena.

annas

jiná odpověď ;-)

Vaše otázku „Proč“? Zvídavá otázka, kterou se ptají děti, pro ně je užitečná.. Nebo dotaz konkrétní osobě, nikoliv obecně.

Proč se nezeptáte toho, kdo takovou otázku vložil č sestavili anketul? V tomto případě by vám dotyčný snad vysvětlil, co ho k sestavení ankety přivedlo.

Jinak otázky, která začínají „Proč“ jsou nesprávně položené, vyvolávají nepříjemné pocity, navíc při obecném, nikoliv konkrétním dotazu na určitého jedince, není možné získat správnou odpověď.

Jen úvahy, myšlenky těch, kteří reagují.

Jinak psychologové tyto obecné otázky s tázacím zájm. příslovcem považují za manipulaci, obvinění atd.

Proč někdo neumí sestavit anketu?

Nevím. Jen se domnívám, že při kladení otázky neuvažuje.

Dochy

jiná odpověď ;-)

protože právě v naprosté většině případů jsou ty připravené odpovědi buď naprosto k ničemu, nebo neúplné, nebo je některá z nich správná jen částečně, nebo podmínečně. V důsledku všechny volby špatně a i když dopíšu upřesnění, někdo by mohl vyhodnotit anketu jen tak že se podívá na výsledky, kde uvidí "ANO, správná je odpověď ‚A‘ ", ale už si nepřečte, že to platí jen za určitých podmínek.

Tw!st

jiná odpověď ;-)

Taky to nechápu, ikdyž jde většinou vybrat z možností, stejně zvolí jiná odpověď a napíšou přesně to co je jedna z možností 😁

jáára

jiná odpověď ;-)

zjentek

kupodivu jsem schopen konkrétně odpovědět a odpovím

Bo nechcou priznat barvu!

Lamalam

jiná odpověď ;-)

Skoro všechny ankety jsou tu špatně postavené a jiná odpověď je nejlepší volbou.