Proč za socialismu se lidi myli vždy v sobotu a dnes se sprchují klidně i 3× denně?

Nejlepší odpověď
annas

Osobní zážitek ze školy. V sobotu podvečer jsme se měli zúčastnit nějaké akce (víc si vzpomínám). Přihlásila se spolužačka s tím, že v sobotu nemůže jít, protože se doma koupou – bydlela na vesnici.

Ale v současnosti jsou vybavené koupelny, ale lidé často nevoní čistotou … Mytí v minulosti bylo náročnějí, to je pravda, ale kdo chtěl, vždy našel způsob dodržovat hygienu…

Vyučující reagoval – omluvu neberu, okoupej se v jiný den. Neuvědomil si, že v koupelnách (pokud nějaká byla) netekla teplá voda, ale nejdříve se muselo zatopit v kamnech, aby se voda ohřála. Byl to určitý obřad …

Doplňuji:
Oprava – nevzpomínám.

Další odpovědi
ten který je

Myl jsem se každý den,nevím kde jsi na to přišel.

alexandra

Co to melete za hlouposti.Lidé se myli každý den,ale Ti co neměli sprchy např.na vesnici se myli třeba v lavoru,protože se musela tepá voda ohřívat.Jinak i dneska znám lidi,kteří se musí dokopat pod sprchu,třeba jednou za týden.To nemá nic společného ze socialismem.
Doplňuji:
Než jsem to napsala,tak to úplně přesně popsala Hanulka

arygnoc

tohle je blud.

lidi se myli i za socializmu, denně.

připadá mi to jako kdysi socialistická propaganda – lidé na západě jedí malé děti (neví co roupama).

je to prostě blud. i za socializmu byla většina lidu civilizovaná.

hanulka11

Ale oni se myli každý den – ne-li že ne.
Prostě dříve to byl obřad muselo se zatopit v koupelnových kamnech a vykoupala se celá rodina. Pamatuji ještě , když jsem byla malá – měli jsme koupelnu ,ale byla tam v zimě taková zima, že se musela plechová velká vana přinést z prádelny -dát do kuchyně a maminka ohřívala vodu na kamnech .

Také to bylo tím, že to zabralo spoustu času, než se vše připravilo a uklidilo. Pak jsme usínali ve studeném pokoji pod velikou duchnou.
Dneska prostě jen otočíme kohoutkem a vše funguje a nepřijde nám divné si každý den napustit vanu nebo skočit pod sprchu. Také si to patřičně zaplatíme, že?

beer

Nebyl všude vodovod, natož teplá voda, pro vodu se chodilo někam k pumpě (na vesnicích, maloměstech) a lidé nebyli tak „zhýčkaní“. Byli zdravější, odolnější, otužilejší ap.
Zkrátka bylo to podle dostupnosti vody.
Doplňuji:
Sobota ale byla dnem koupání, mytí studenou vodou bylo však denní.

Deli

Kolik Ti je? Socialismus jsi asi nezažil, že?
My jsme se koupali každý den, nebylo třeba tolik šetřit vodou, v bytech nebyly vodoměry, byl jen jeden na celý dům a to se rozpočítávalo podle osob v bytě.
Po revoluci voda postupně mnohonásobně zdražila, do bytů se osadily vodoměry nejdřívě na teplou, poté i na studenou vodu a začalo se šetřit.

Jak často se člověk myje, jistě není ovlivněno politickou situací ve státu, že především zvyklostmi, výchovou, tím, co člověk dělá a také tím, kde bydlí – v moderních domech není problém s dostatkem teplé vody, ve staré chalupě, kde je třeba nejdříve roztopit lázeňky, se budete sprchovat méně často.

fcoop

Co má systém společného s hygienou?Buď je někdo – řekněme – „laxní“ v tomhle oboru a nepřijde mu zvláštní,že je kolem něj třeba v tramvaji vždy volno,nebo se jednoduše sprchuje,komunisté- nekomunisté.
Doby,kdy se myla celá rodina v jednom škopku na dvoře systémem – nejdřív děti,poslední táta – to SNAD bylo v dobách,kdy chlapi nosili do práce brnění.
I když – i dnes,zvlášť v létě má poměrně – tedy na můj vkus – dost lidí svůj osobitý odér.
Lidově – tchoř je proti této osobě navoněnej frajer.

baghira

Protože úpadek mravní s sebou přináší i úpadek v hygieně a sebedůstojnosti.

Ale spousta lidí se myla i za socialismu :)
Doplňuji:
I za socáku byly rozvody teplé vody, i dnes jsou domy s vlastní studnou a kotlem na dřevo. V technice to nebude.

greycell

správný chlap by měl smrdět i na fotce, u žen je to dobrovolné. chce to ale odvahu.

Jikra

Teď něco z mého mládí.Píšu o koupání ne o denním mytí.Jsem ročník 1948.Do 7let jsem bydlel na vesnici kde se lidem v 50tých letech o koupelnách ani nezdálo.Teď píšu o proletariátu a ne o nějakých zbohatlicích. Koupání se odehrávalo v kuchyních v neckách nebo plechových sedacích vanách.Museli jste si natahat vodu od studny v kýblech a na kamnech ohřát.A ve finále se rodina vykoupala v jedný vodě.A když jsme se v r.55 dostali do města tak táta který dělal na dráze(PuDr)dostal služební byt 4.kategorie v domku bez příslušenství kde byl suchý záchod na jednom dvoře a studna na druhém tak že se ta sámá situace opakovala i ve městě do té doby než nám jedna továrna v blízkosti otrávila vodu ve studni a museli nám zajistit tekoucí vodu a to bylo v r.67.
Potom už to bylo o něčem jiném.
Takže žádná propaganda ani blud,pouze drsná realita let dávno minulých.

terry

Kde jsi slyšel ten blábol???

lexx

to jsou pověry jako třeba že bolševici v carském Rusku jedli malé děti…já se sprchoval (v práci po směně) denně, ale to jsem v mládí býval důlním zámečníkem a špinavé pasažéry šofér nevzal do autobusu. taková to byla doba…