Avatar uživatele

Proč z různých řádů pomáhají jen jeptišky?

Nevím o žádném mužském řádu, který by pomáhal starým, nemocným a podobně. Jo, některé mužské řády vaří zase pivo:-).

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Myslím si, že se najde souvislost s tím, že se rozlišovala mužská a ženská práce, takže podle toho byla stanovena rozdílná náplň u mužských a ženských řádů. V řádech toto pojetí zřejmě stále přetrvává.

Dalším důvodem může být i to, že je to také tradice, která navazuje na první ošetřovatelku Anežku Přemyslovnu, sestru krále Václava I. Založila několik klášterů v Praze, řád křížovníků s červenou hvězdou, pro které vypracovala pravidla péče o chudé a nemocné.
-----
Např. řád Tovaryšstvo Ježíšovo (latinsky Societas Iesu).
Členové se zabývají se především pastorační prací mezi studenty a ve farnostech, vyučují, dávají duchovní cvičení a působí v médiích.
----

Řeholnice nejčastěji konají charitativní činnost v nemocnicích, ozdravovnách, sirotčincích, v ústavech pro tělesně a duševně postižené nebo učí a vychovávají dětí ve školách a jiných zařízeních. Všechny řeholnice se kromě toho věnují modlitbě a kontemplací, pro příslušnice kontemplativních řádů je to hlavní náplň činnosti.
--
Charitativní péče – vyvinula se z křesťanství s cílem pečovat o specifickou
skupinu lidí (chudí, nemocní, mentálně postižení), byla poskytována
církevními organizacemi doma nebo v chudě vybavených institucích.

V historii to byly ·náboženské řády a kongregace, které vedle svých
klášterů zakládaly první špitály, které spíše poskytovaly přístřeší, obživu, postel a
teplo než léčení.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Je i spousta ženských řádů, které jsou zaměřeny spíš na meditace a žijí prakticky skrytě. Ale trochu to vychází i z lidské přirozenosti. I v normální populaci jako sestřičky a učitelky (na ZŠ) převládají ženy. A některé mužské řády sice nemají v náplni zvlášť třeba péči o staré a nemocné, ale mají své farnosti kde právě péče o hmm... "znevýhodněné" občany patří k jejich činnosti. Běžně oragnizují kulturní akce pro farníky (vč. starších a méně pohyblivých), někde vedou azylové domy pro lidi bez domova....


Avatar uživatele
Zlatý

Vaše tvrdenie "Nevím o žádném mužském řádu, který by pomáhal starým, nemocným a podobně" sa zakladá na zjavne nedostatočných informáciách
Napríklad Františkáni, všetky ich 3 vetvy, "Do jejich působení se promítají ideály sv. Františka, prioritami jsou však komunitní život v bratrství, ukotvený v modlitbě a hledání Boha jako Nejvyššího Dobra darujícího se lidem, blízkost k chudším lidem a také misijní činnost ať na našem území nebo na jiných kontinentech."
http://cs.wikipedia.org/…
http://www.frantiskanskemisie. cz/…
Počas mojej spolupráce s Františkánmi (ateistka s mnichmi), som mala možnosť vidieť ich činnosť zblízka. (To pivo nie je súčasť ich pomoci.) Pomáhali v rámci svojich možností tam, kde to bolo potrebné (pomoc nefakturovali, a ani neodpisovali "z daní" ako mnohí podnikatelia). Tak ako na našom území i v zahraničí, bez ohľadu na náboženstvo tých, ktorí pomoc potrebovali.


Avatar uživatele
Registrovaný

Protože jeptišky vždycky ví,co si zítra oblečou.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3821
Zlatý Drap 2287
Zlatý led 1650
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 871
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.