Carlos1

Proč z kabiny prýští voda?

V Hosíně se koná mistrovství světa bezmotorových kluzáků. Při přistávání řadě z nich prýští od kabiny a křídel voda. Neví někdo ,jaký to má účel?

Nejlepší odpověď
Kepler

Taky jsem si toho všiml – z křídel a taky by mě to zajímalo.

Už jsem to našel:

Proč se do křídel napouští voda?

Voda slouží ke zvýšení letové hmotnosti kluzáku. Vyšší hmotnost totiž posouvá hodnotu nejvyšší klouzavosti k vyšším rychlostem. Tedy stejný kluzák letící bez vodní přítěže může klouzat na klouzavosti 1:40 při rychlosti 100km/h, s vodní přítěží např. 100l (100kg) dosáhne stejné klouzavosti na rychlosti např. 110–115km/h. Může tedy letět rychleji mezi stoupavými proudy, dosahovat vyšší průměrné cestovní rychlosti a v konečném výsledku zvítězit. Voda se musí před přistáním z křídel vypustit. To se provádí většinou efektním průletem kolem diváků. Do křídel větroně se vejde až 150 litrů vody.
https://fl201­8.akfrydlant.cz/faq/

Carlos1

I když mně to také napadlo, ale v jiné souvislosti, tak jsem na internetu nic relevantního nesehnal. Vím, že tento způsob používají modeláři při létání na svahu, kdy dávají zátěž do křídel, aby docílili klouzavosti při pronikání proti větru, aby je to ze svahu neodfouklo. U větroňů jsem si myslel, že dodatečná zátěž vodou nahrazuje druhého pasažéra v případě dvoumístných kluzáků, aby bylo dotrženo těžiště . Nejpravděpodobnější důvod je ten, co zde napsal
Kepler.