Tw!st

Proč vždy dostanu el. šok pod elektrickým vedením?

Vždy když jedu na kole a projíždím pod elektrickým vedením a dotknu se kovové konstrukce kola, tak dostanu elektrický šok, přirovnal bych to asi jako takové trochu větší kopnutí od statické elektřiny. Zaznamenal už někdo podobný problém? Vždy když jedu na kole s kamarádem, tak mě má za idiota a myslí si že si z něj dělám srandu, proč on nedostává elektrický šok a já ano? Jak je možné že se elektřina přenáší z vedení i na takovou vzdálenost?

Odpovědi
mosoj

Přestaň třít ohonem ebonitovou tyč.

dr.luha

Jo, to je známý úkaz indukce, který opravdu funguje. Výborná elektromasáž – 230 kV do těla. Pokud je kamarád přes kolo více uzeměn (dotýká se vodivých částí, a nemusí to ani být kov), tak se dostatečně nenabije. Gumy všeobecně nejsou pro napětí nad 10 kV žádný problém (dráty + uhlík).

Dochy

Osobně jsem se s tím nesetkal a nevěřil bych, že s něčím takovým bude problém.
Nejednalo by se o statickou elektřinu
Jednalo by se o kapacitní dělič (kapacitní vazbu).
Rozhodně nedostaneš šlupku 230kV (ani kdyby nějaké takové vedení v ČR bylo 😉 u nás jsou trasy 440/220/110kV). Můžeš si představit seriově řazené vzduchové (převážně vzduchové) kondenzátory, kde jejich propojené elektrody budou postupně: země, kolo, ty, VN vedení. Napětí mezi zemí a VN vedením (nejbližším vodičem) je dané a je střídavé. Napětí mezi ostatními elektrodami (pokud nebude nikde podstatný svod) se rozdělí postupně mezi jmenované elektrody úměrně obrácené hodnotě kapacit jmenovaných kondenzátorů. (ve skutečnosti jsou kapacitní vazby o něco složitější než jen uvedené seriové řazení, ale to zjednodušení by mělo být pro nás dostatečné). Takže i mezi Tebou a kolem bude nějaké střídavé napětí. Pokud se toho kola dotkneš zrovna v okamžiku kdy má nenulovou (dostatečně velkou) okamžitou hodnotu, mohl bys možná dostat citelnou ránu (dotykem zkratuješ nabitý kondenzátor tvořený tebou a kolem)

Pořád mi připadá hodně nepravděpodobné, že bys opravdu mohl něco cítit – budu to muset zkusit 😉

huxa

Také s tím mám zkušenosti 🙂 Stačí se držet celou dobu (ještě před vjezdem pod vedení) za rám kola. Jedná se doopravdy o statickou elektřinu.

Dochy

dr. luha: guma je docela dobrý izolant a také se jako izolant používá.
huxa: statická elektřina je něco jiného.