Tuřín

Proc vzdálenější věci vypadají menší, než když jsou blízko?

Vím, na první pohled hloupa otázka, jinak si svět neumím představit, ale co v našich ocich/mozku určuje to, že např. strom metr od nás je „větší“ než když od něj popojedeme 100 metrů?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Není to záležitost mozku, je to záležitost optických zákonů. Říká se tomu perspektiva. Vzdálenější předmět vidíme pod menším zorným úhlem, jeho obraz se tedy zdánlivě jeví jako menší.

Další odpovědi
mosoj

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Perspektiva

Edison

Naopak. Vnímání velikosti a vzdálenosti a vzdálenosti spolu úzce souvisí a je výhradně v našem mozku. Na internetu najdete spousty obrázků, který tuto (ne)schopnost mozku skvle demonstrují. Každý obraz, který projde okem je vždy vnímán jako plochý, bez hloubky. Teprve mozek jej skládá do hloubky a i přes to se snadno a rád nechává zmást. Například vzdálenost lze snadno nacvičit i na jedno oko. To funguje odhadem podle předem známé velikosti. Proto i lidé s jedním okem mohou řídit auto. Naproti tomu se mozek velmi snadno nechává zmást. Například si všiměte, že měsíc těsně nad horizontem se jeví jako větší/bližší, než když je vysoko nad obzorem. To proto, že jej mozek nemá s čím srovnat. Další důvod je paměť/zkušenost. To zase dává velikost/vzdálenost předmětům podle předchozí zkušenosti/před­pokladu.

http://images­.slideplayer.com/41/1116­8218/slides/sli­de_22.jpg

Zdroj: http://images­.slideplayer.com/41/1116­8218/slides/sli­de_22.jpg

kurec

No jó svět 3D má i hloubku no