zjentek

Proč využití CPU v mým PC STABILNĚ neklesne pod 50% a to včetně mý nečinnosti a při nule spuštěných aplikací?

Na pozadí běží jeden z několika procesů svchost.exe, který zatěžuje 50% CPU. Stabilně. Prostě když „se neděje nic“, CPU stejně jede na 50% výkonu.

Stalo se to ze dne na den, nemohu si uvědomit příčinu (instalace atd.) a leze mi to na nervy, pánč je mi jasný, že PC se nepřiměřeně zatěžuje a o ventilátoru, který teď HUČÍ nonstop, ani nemluvě.

Jediný, na co jsem přišel úplně sám, tak že při ukončení tohoto procesu přijdu o zvuk a připojení, takže to jaksi není možný ukončit.

Můj názor je ten, že „někomu“ vyrábím bitcoiny, ale třeba to má zcela jinou příčinu, nechám se poddat ;)

Nejlepší odpověď
anonym

Je to docela možné. SVCHOST.EXE je jenom obecný správce služeb v systému. Proto přijdete o zvuk a řadu dalších služeb když jej ukončíte 🙂. Pod tímto procesem se schovává velké množství systémových služeb snadno se mezi nimi schová i případný bitcoin miner, to je docela možný závěr. Windows jsou na virové nákazy a útoky tohoto typu mimořádně háklivé ať už používáte antivir nebo ne (samozřejmě s antivirovým programem pravděpodobnost klesá, ale rozhodně hrozba úspěšného napadení nemizí zcela, takže antivir rozhodně zabezpečení PC negarantuje). Co by jej dokázalo garantovat je volba systému na který se hackeři tak urputně nesoustředí. Pokud PC používáte na internet, office, a podobné úlohy stálo by za to zvážit zda se s viry nevypořádat právě tímto účinným způsobem a nainstalovat raději bezpečnější systém https://goo.gl/GcKemV který tyto požadavky umí splnit také a eliminuje bezpečnostní hrozby bez potřeby jakéhokoliv antiviru.

Další odpovědi
Dochy

těžko říct… Co jsme tak zjišťoval, tak svchost je snad jen jakési rozhraní pro spouštění dalších funkcí windows… Co pamatuju tak po čisté instalaci sedmiček jel 2 dny v kuse ve snaze najít aktualizace… ☹

anonym

pokud se budete chtít pokusit identifikovat která služba vlastně pod svchost.exe takto vytěžuje zkuste použít tento návod https://blogs­.technet.micro­soft.com/askper­f/2009/04/10/prf-high-cpu-svchost-exe/ … bylo by nepohodlné ho tu celý opisovat, je v něm ale popsán postup který by měl pomoci. Tedy dočasně, než váš pc napadne něco jiného 🙂

zjentek

Georgi DIK!, zase měl ten server jednou smysl, našel jsem toho prevíta přesně podle návodu. Teď jsem v poho, díky bohu… tak dík ;)