Avatar uživatele
Registrovaný

Proč výrobci HW vyvíjí svobodnou i nesvobodnou verzi ovladačů?

Proč výrobci HW vyvíjí ovladače (například pro grafickou kartu v linuxu) jednak svobodné (open-source) a jednak uzavřené (proprietární)? Není lepší řešení dělat pouze na vývoji těch svobodných, než udržovat dvoje ovladače, které jsou stejně určené pro stejné zařízení?
Doplňuji:
Vím, že v Linuxu má často na svědomí uzavřené ovladače výrobce a neuzavřené komunita.. Ale četla jsem tento článek http://diit.cz/… kde se píše o tom, že je pan Olšák nově zaměstnán u AMD a dále se tam uvádí, cituji "Ostatně ona sama [myšleno AMD] potřebuje mít co nejkvalitnější otevřené ovladače". Což nechápu, jelikož mají přece propertiální ovladače, tak proč se chtějí navíc zabívat těmi otevřenými? To mohou rovnou ty jejich uvolnit jako open-source...

Odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

Rozdíl mezi svobodným a nesvobodným software je pouze v licenci - zdrojový kód bude tedy téměř stejný. Není to tedy tak, že by výrobce pracoval na dvou verzích ovladače. To, že máte v linuxu na výběr ze dvou ovladačů pro stejný hardware, znamená něco jiného - dostáváte na výběr svobodný ovladač, který nepochází od výrobce HW (např. Nouveau pro gf Nvidia), který vznikl např. reverzním inženýrstvím, nebo binární ovladač přímo od Nvidie, ke kterému ale nejsou dostupné zdrojové kódy.


Avatar uživatele
Pokročilý

Protože je u nás zlodějský stát,který potřebuje prachy,ale ne pro lidi..Jako pár komunikačních věcí,které byli vyvinuty pro obyčejné lidi,jenže stát chce prachy za to.a ty nejdou zpět k obyčejným lidem,ale zbohatlíkům .Každý vynález a objev je pak místo k užitku,spíš zkázou,a ovlivněno jen lidmi..
Hele proč myslíš,že jsou viry?protože se potřebují prodávat antiviry..vir je také jen prográmek ne?
Dříve jsem si koupil normálně oficiálně věc a k ní bylo všechno. Např skener a ne měl jsem k tomu jen obyčejný soft..základní,ale to,že jsem byl zíkazník,tak dostal k tomu soft za v hodnotě za 25t a kdybych si to za pár kaček nekoupil,tak ten soft nebyl možný..dříve se koupil soft za pár kaček a měl ho člověk furt bez jakéhokoliv dalšího placení po čase.jenže dneska pár dní a už platí další,aby mu to vůbec šlo z části.i když dá nekřesťanské prachy a skutečný výrobce má jen pár korun je to vše jen o penězích..když se jim nezaplatí,tak pošlou do compu vira normálka.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Registrovaný

veru.vikt

Tak jsem pochopila, že i když je teď zaměstnaný u AMD, pořád bude pracovat na těch ovladačích, které vyvíjí komunita. Nechápu však, jaký smysl to má pro AMD...

Avatar uživatele
Stříbrný

huxa

Svobodné drivery mají výhodu v tom, že výrobce se nemusí vůbec snažit, jestliže je aktivní komunita, uzavřené drivery, třeba v rámci nvidie mají tu výhodu, že je jen tak AMD nemůže obšlehnout, takže jestli máš dobré drivery, které by ti konkurence chtěla vzít a dát je na svůj produkt, dáš je jako uzavřené a tím nemají k tomu zdroj. kód, jestli stojí za nic, tak je dáš jako svobodné a komunita se sama postará o jejich zdokonalení.

Avatar uživatele
Registrovaný

veru.vikt

Děkuju za odpověď. Takže tím, že zaměstnají někoho, kdo dělá na otevřených, dávají vlastně najevo, že nejsou se současným stavem spokojení? Přesto však nechtějí, aby byly tak dokonalé jako ty uzavřené a tak raději zaměstnají někoho, kdo vylepší ty stávající otevřené?

 

Zajímavé otázky v kategorii Počítače a internet

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Počítače a internet

Zlatý Bedy 1527
Zlatý Michal Kole 1198
Zlatý mosoj 1064
Zlatý Hlada 972
Zlatý ge0rge 953
Zlatý gecco 905
Zlatý led 884
Zlatý www 829
Zlatý badisko 818
Stříbrný cochee 684

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.