KubikS7

Proč vyhynuli v mořích pravěcí Pliosauři a žraloci ne ?

Vím , že velikost nehrála roli. Žralok bílý měří 7 m , někteří pliosauři také. Navíc velké druhy pliosaurů , jako například Pliosaurus nebo Liopleurodon žraloky lovili.

Nejlepší odpověď
fcoop

Klasický" scénář konce druhohorních dinosaurů je vědecké i laické veřejnosti velmi dobře znám. Obvykle má podobu děsivé apokalypsy, způsobené obřím kosmickým tělesem o průměru kolem 10 kilometrů, které v ohromné rychlosti dopadne do moře v oblasti dnešního cípu Yukatánského poloostrova v Mexickém zálivu. Právě tato „smrt z vesmíru“ je už tři desítky let na výsluní vědeckého zájmu a zároveň jde o nejvíce uznávaný scénář globální ekologické katastrofy, která na samotném konci křídy asi před 65.9 – 65.0 miliony let způsobila zhroucení ekosystémů a úplné vyhynutí mnoha skupin organismů, z nichž dinosauři, ptakoještěři a tzv. „velcí mořští plazi“ (mosasauři a pliosauři) jsou jen jednou z mnoha takto postižených skupin. Dopad obřího meteoritu do zmíněné oblasti byl potvrzen i objevem impaktního kráteru o průměru 180 kilometrů, zvaného dnes Chicxulub („čikšuluv“) podle městečka, nacházejícího se nedaleko jeho dopadového epicentra.(Net)

Žraloci,tedy předchůdci žraloků byli zřejmě adaptabilnější,než ostatní potvory.VŠECHNO přece nevyhynulo,to bych těžko mohl psát do Odpovědí.
A – vnucuje se,někdy,myšlen­ka,že „se usoudilo“-------------tudy cesta nevede......

Další odpovědi
mosoj

Souhlasím hlavně s tím dodatkem.

Třeba se to bude letos opakovat.