paul1

Proč vydrží sloupy ze dřeva tak dlouho ve vodě?

Hodně staveb nad vodou je založených na sloupech ze dřeva (údajně i Benátky). Jak je možné, že dřevo ve vodě vydrží tak dlouho?
Asi se tam nějak bez přístupu vzduchu chemicky změní, ale i tak je divné, že přechodný úsek, který je nad vodou je stejně trvanlivý. Děkuji za odpovědi, Pavel

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

… ono vše co je na vzduchu se kazí=koroduje=o­xiduje (odborníci prominou) – nejhorší je přechod mezi vodou a vzduchem, tam dochází nejčastěji ke hnití …

Další odpovědi
Kepler

Dřevo které není ve vodě rozhodně není tak trvanlivé, pokud není něčím naimpregnované. Pod vodou je chráněné před trouchnivěním, hnilobou a dalším vlivům.

Kryšpín

Na př. dub na suchu vydrží stovky let, pod vodou neomezeně, ale jiné dřeviny s tím mají problém

mosoj

Dřevo je chráněno před vzdušným kyslíkem, který je potřeba k procesu tlení. Tlení také způsobují houby a ty také pod vodou nerostou.
Nakonec dřevo cca za 100 let zkamení a je hotovo. Ke zkamenění musí dojít dříve než dřevo zetlí.