Michal Kole

Proč vůbec vznikla směnka ? Kdo vymyslel takovou „blbost“, aby šlo člověka finančně zničit ?

To že je člověk plnoletý a svéprávný ještě neznamená, že ví co dělá a je vědom si všech rizik.

To je jako když soustružník kovů ví, že když zvýší otáčky zničí se soustružnický nůž nebo obrobek bude nepřesný, ale neví co se přesně v materiálech děje.

(vím to, ale pro jednoduchost otázky to sem nepíšu soukromě vysvětlím velice rád michal.kolesa@seznam.cz)

Nejlepší odpověď
dudu

Směnka vznikla v období feudalismu v severní Itálii a v průběhu vývoje se stala nejrozšířenějším nástrojem obchodních úvěrů. Původní (vlastní) směnky byly dlužními úpisy (tj. příslib o zaplacení závazků). Z těchto vlastních směnek, které se nazývaly také note payable, se vyvinuly bankovky (bank note). Později došlo i k vydávání tzv. cizích směnek, které se od vlastních liší tím, že místo příslibu splatit mají příkaz zaplatit stanovenou částku: typicky příkaz své bance zaplatit třetí straně na vrub účtu vystavitele.
Zdroj: Wikipedie

Další odpovědi
led

Dôvod na rozšírenie zmeniek bol v obchode, či bankových transakciách na diaľku. Nebolo treba prevážať veľké množstvá peňazí, tie sa odpisovali z uloženej (dlžnej čiastky)
Príklad – obchodník predal tovar a uložil v banke a doma si tie peniaze vyzdvihol v partnerskej banke na základe zmenky. Znižovala sa tým možnosť ulúpenia peňazí cestujúcim. Z toho vidno, že to ´blbosť´nebola.
Doplňuji:
Nemáte náhodou na mysli ´dlžný úpis´ (dnešné úvery)?