zjentek

Proč se poštovní balíky kdysi omotávaly motouzem?

Byla třeba za komunismu občanská povinnost opatřit balík špagátem, nebo to mělo jiný důvody?

Izolepa přitom existovala ještě dříve než v komunistickým pravěku.

Nejlepší odpověď
Drap

Tak za prvé, pamatuji doby kdy izolepa neexistovala. Byla pouze papírová lepící páska.
2.Balíky musely být převázány motouzem, protože se několikrát překládaly. Nevozilo se vše auty, ale jezdily i ve vlacích poštovní vozy, kde se třídilo. Balík se několikrát nakládal a překládal, než došel k adresátovi. Motouz tam byl z těch důvodů, aby se balík nepoškodil, držel pohromadě a za motouz se lépe bral. Třeba při překládce ve vagonech se balíky házely z jednoho vagonu do druhého. Byla to tenkrát podmínka balíkové přepravy.

Další odpovědi
Ušel ventil

Jak kdysi???
Před vánoci jsem posílal balík a paní na poště to za přepážkou sama omotala do motouzu, prý kvůli lepšímu přenášení.

marci1

Samozřejmě kvůli snadnější manipulaci. Dnes ČP vyžaduje ovázání motouzem balíky nad 15 kg (po zalepení páskou), aby s ním mohly manipulovat dvě osoby. 🙂
„Pokud balíček váží více než 15 kg obvážeme ho i provázkem, nebo do něj uděláme otvory, aby se lépe nesl. Je to v podmínkách České pošty, bez toho Vám balíček nemusí příjmout. “

https://cenik-postovneho.cz/jak-zabalit-do-ceho-zabalit-balik/

„6. Zásilka musí být upravena tak, aby umožňovala bezpečnou
a snadnou manipulaci. Pokud je hmotnost zásilky vyšší než 15 kg,
musí být upravena tak, aby s ní mohly bezpečně a snadno manipulovat
dvě osoby. Například pokud je zásilka ovázaná pouze tenkým
motouzem hrozí, že se při manipulaci roztrhne a dojde k jejímu
zbytečnému poškození.“
https://www.ces­kaposta.cz/do­cuments/10180/282­445/Jak-spravne-zabalit-a-adresovat-postovni-zasilky.pdf/12a9b74a-42cd-42c6-8c6f-0da35299dd0f

yuko

V té době jsem musela i kilový balíček do kila převázat. Al když mi přišel kilový balíček z Japonska, převázaný nebyl. Každý dáreček byl pečlivě kontrolou v Praze rozbalený 🙂 Z Norska jsem posílala zatím maximálně 3 kilový, nemusí být zavázaný. Stačí si vybrat přimo na poště, která je v supermarketu vhodný obal – skládací krabici. Dál jsem nezkoumala.