Avatar uživatele
Pokročilý

Proč vlastně při těžkém úrazu dochází k zástavě srdce?

Může se to stát být třeba v důsledku autonehody, pádu z výšky nebo jakéhokoliv vážnějšího zranění. Proč se ale srdce zastaví i když samo nebylo zraněno a nebyla zraněna ani část těla která by s funkcí srdce přímo souvisela? Mnohdy pak včasná resuscitace člověka přivede zpět k životu a pokud nekrvácí je schopen dál normálně fungovat třeba pouze s polámanými kostmi. Proč tělo reaguje zastavením srdce? Taky by mě zajímalo proč při zásahu střelnou zbraní třeba do nohy nebo opět do místa které ze srdcem přímo nesouvisí tak často k zastavení srdce a často i ke smrti člověka dojde? A proč se člověk ze střelné rány zotaví většinou až po vyndání kulky z těla? I když už třeba nekrvácí. Omlouvám se jestli je ta druhá část otázky o zásahu střelnou zbraní trochu zcestná, možná se jen moc koukám na akční filmy :-D Ale co se týče zástavy srdce v důsledku zranění popsaných na začátku otázky, tak sem pár takových případů zažil z doslechu i v mém okolí a člověk byl po resuscitaci téměř v pohodě jen se zlomeninami bez krvácení.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Srdce je ovládáno jako jediný příčně pruhovaný sval v těle mozkem a nervovou soustavou automaticky, aniž bychom na něj měli volní vliv (pokud pomineme schopnosti fakírů). Fyzické trauma z obrovského přetížení dopadem z výšky nebo při autonehodě způsobí destrukci a "utržení" orgánů, včetně nervové soustavy. Kulka v těle je cizí těleso v tkáni, které způsobí destrukci a zabraňuje zahojení. Proto se kulka musí vyjmout, aby střelený měl větší šanci.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

Jednotlivé části našeho těla nejsou úplně izolované, takže porucha jedné části se může generalizovat a nějak se projevit i na vzdálených místech. Mechanismus není vždy stejný.

U poranění se aktivuje zánět jako soubor univerzálních reakcí na poškození. Intenzita roste z rozsahem, při příliš velkém poranění se zánět generalizuje a rozvíjí se traumatický šok. V souvislosti se srdcem dochází především ke dvěma jevům: Rozšiřování cév, které vede k relativnímu úbytku krve, a povšechný únik tekutin z krve do tkání, které vede k absolutnímu úbytku tekutin v cévách a především k otoku plic. Otok může akcentovat i to, že se po těle šíří kousky úrazem drcené tkáně. Otok plic způsobuje, že pravé srdce pracuje proti většímu odporu, relativní úbytek krve a rozšíření cév způsobuje, že levé srdce pracuje proti menšímu odporu. To znamená, že ve velkém oběhu tlak klesá, v malém roste. Navíc masivní otok plic způsobuje horší přestup kyslíku. Ve výsledku je tak pravé srdce přetížené, levé pracuje naprázdno a navíc je nedostatečně vyživované (klesající tlak krve -> horší plnění věnčitých tepen). Srdce je tak náchylné (mechanismů je několik, neznám všechny) k tomu, aby prostě přestalo pracovat.

Pokud je při zranění velká ztráta krve, může dojít k vykrvácení (i vnitřnímu), kdy srdce přestane bít, protože nemá co čerpat.

Při pádech z výšky může dojít i k nepřímému poranění srdce. Odtržení srdce vyžaduje více energie, ale může dojít k trhlinám ve stěně aorty. Krev se pak může dostat i do osrdečníkového vaku a vlastně srdce "utlačit".

A když už jsi zmínil střelné zbraně, tak je jeden dosti hypotetický způsob. Vysokorychlostní střela může po průchodu tkáněmi vyvolat tak intenzivní rázovou vlnu, že dokáže poškodit i vnitřní orgány vč. srdce.

Střelu je třeba vyjmout z řady důvodů - může sama cestovat, může s sebou do rány strhnout kontaminovaný materiál, může uvolňovat olovo, může být deformovaná a zraňovat při pohybu,... Rozhodně není její vynětí spojeno s nějakou okamžitou úlevou.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Zdraví

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zdraví

Zlatý Drap 2357
Zlatý mosoj 1665
Zlatý marci1 1648
Zlatý annas 1626
Zlatý Kepler 1177
Zlatý hanulka11 1028
Zlatý gecco 846
Zlatý quentos 801
Zlatý briketka10 796
Zlatý ivzez 714

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.