Kepler

Proč vlastně byly ve starších osobních vlacích záchranné brzdy?

Před čím měly zachraňovat?

https://pixaba­y.com/photos/ste­am-locomotive-special-crossing-2361968/

Nejlepší odpověď
led

„ZÁCHRANNÚ BRZDU MÔŽEŠ POUŽIŤ IBA V PRÍPADE NEBEZPEČENSTVA! NAPRÍKLAD AK VZNIKNE VO VOZNI POŽIAR, AK SA VLAK VYKOĽAJÍ ALEBO KEĎ NIEKTO SPADNE POD IDÚCI VLAK. ZNEUŽITIE ZÁCHRANNEJ BRZDY SA PRÍSNE TRESTÁ!“ http://www.mla­dyzachranar.sk/De­fault.aspx?Ca­tID=376

"Záchranná brzda slouží k zastavení vlaku v případě nebezpečí. V osobních vozech a dříve i v nákladních vozech opatřených brzdařskými budkami bylo instalováno ovládání záchranné brzdy, kterým se otevřelo hlavní potrubí.

Záchranná brzda pro osobní vozy je tvořena rukojetí s táhlem, které je napojeno na lanko spojené se záklopkou záchranné brzdy. Při zatažení za rukojeť se lanko napne a záklopku otevře. V novějším provedení je ovládání nouzového brzdění provedeno pneumaticky a strojvedoucímu umožňuje dočasně zrušit účinek záchranné brzdy, pokud by vlak měl zastavit v nevhodném místě." https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Samo%C4%8Din­n%C3%A1_tlakov%C3%A1_br­zda

záchranné brzdy sú aj v nových vlakoch bez kupé. nájdete ich na kraji pri vstupe do oddelenia pre cestujúcich. Môžte ich použiť len v prípade núdze, pre záchranu života.

Další odpovědi
Pepa25

Byly? Záchrannou brzdou je vybavený každý vlak osobní dopravy v Česku, včetně Pendolín.

aliendrone

TY se ještě ptáš? Já, jemný, citlivý, něžný aliendrone jsem to pochopil hned z první! Když pomyslím na ty zoufalé ženy, které po rozjetí soupravy zjistily, že jsi v ní i ty, HRŮZA třepe kurníkem! Snad bys něchtěl po těch nebožačkách, aby vyskakovaly z vlaku za jízdy. ;) :D :D

mosoj

Pod okny byl také nápis, který nám ve francouzštině sděloval, že je zakázáno pasení se z oken. A opravdu se nikdo nepásl.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Justin1

mosoj: Pást se? Jak to tam bylo napsané? Pokud tam bylo napsáno „se pencher“, tak to znamenalo „vyklánět se“.

Vinpe

Sloužily třeba k nouzovému zastavení vagónu, který se odpojil od vlaku.

JájsemRaibek

No pokud se vagon odpojí od vlaku, tak zastaví sám, jelikož se přetržením vzducové hadice vypustí vzduch a tím se blokují brzdy.
Záchranná brzda funguje právě na principu otevření ventilu, kdy se ze soustavy vypustí vzduch.

led

mosoj, ten nápis tam bol pre cestujúcich volov a somárov 🙂

koľko razy som vo vlaku počula „hele vole, jó ty vole , ty seš vůl…“, tak to bol pre nich