Proč většina lidí je udivena, když jim řeknu:„Pošli smalt?“

To už zapomněli, že email je smalt (glazura).

Nejlepší odpověď
cochee

Jenže to používali jen někteří lidi a není to správně. Email a smalt jsou dvě rozdílné věci. Smalt je vypalovaná glazura, email je nevypalovaná vrchní nátěrová barva na bázi oleje nebo alkydových pryskyřic.

Další odpovědi
quentos

možná nezapomněli, ale v daném okamžiku jim dvojznačnost slova nejspíš hned nedojde.
Osobně si dělávám legraci v opačném směru, a sice že ten smalt čtu po anglicku – např. že něco je polité „ímejlem“ :{D>

M.

Patřím k těm, co by na tebe taky civěli. V životě jsem to neslyšela:)

gepik

Pro mě jsou to rozdílné pojmy. Email je nátěrová hmota na kov či dřevo, smalt je sklovitá hmota na nádobí, v domácí dilně těžko vyrobitelná.

zjentek

já jim říkám pošli emila a ještě se nikdo nedivil ,)

Deli

Kouzelné, dnes to hned vyzkouším na svém manželovi! 🙂

anonym

Tak abychom netápali, vezmeme si význam slova email z googlu:

email

Výslovnost:emajl

Význam:• glazura, smalt

• zubní sklovina

• [ímejl] elektronická pošta (ale správně se píše e-mail)

Email znám od mala, kde glazura na keramice (tvrdá a lesklá) je skutečně známa jako emajl.
Jsou samozřejně emajlové barvy, to je také pravda.

Zaměňovat ale smalt s ímejlem mi připadá právě kvůli odlišné výslovnosti dost zcestné. Koukala bych na Tebe s maximálním údivem a lámala si hlavu, co Tě vede k takové „slovní hříčce“.

anonym

Ocko, tvé vysvětlení přišlo až po 4 minutách. kdy jsem dal v debatě odkaz na možnosti významu emailu. To si opsala vlastními slovy?

anonym

Máš to tam jasně uvedeno, je to přímo staženo z Internetu : „email – význam slova“. Ty 4 minuty jsou logické. Do diskuzí chodím málokdy, ale když jsem odpovídala, tak v ní ještě nic nebylo. Někdy se to prostě takto semele. Česílko, víš dobře, že slovem vládnu dost obratně a že nepatřím k lidem, kteří opisují něčí příspěvky nebo jejich části. Spíš slouží mé příspěvky jako „předloha“ nebo inspirace jiným. Nehodlám to řešit. Připadá mi úsměvné, když někdo musí opisovat od druhých, aby měl vůbec co říci. Kopírovat cokoliv ze Tvé diskuze nemám také zapotřebí. Vím kde hledat, co najít potřebuji.
Pokud máš pocit, že patřím mezi břídily, kteří si takovým způsobem mají potřebu vylepšovat skóre, tak brzdi. Jsi vedle.

anonym

staci, ze si ocko vylepsujete skooore falesnym bodovanim ( sama sebe ) .. a ja, kdyz nekam chodim nerada, tak tam nechodim vubec .. vy tady kazdy den zduraznujete, jak nerada do diskuzi chodite a : malokdy … a jste v nich denne i nekolikrat ..
jestli vam zase prdnou nervy, tak mi neco napiste, at se pobavim .. :) dik -iv-

anonym

Jo, a jsou to tři minuty!!!

anonym

Cochee, slovo email má několik významů:
Email (barva) – povrchová úprava kovu, keramiky nebo skla, nátěrová hmota,
Email (smalt) – smalt, křemičitá tavenina příbuzná sklu, ale i porcelánu, která vytvoří na kovu celistvý ochranný povlak hladkého a lesklého charakteru.
Email – zubní sklovina,
podobné je e-mail – elektronická pošta
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/E­mail

cochee

Uznávám že v jiných jazycích se smalt řekne tak, že jsou vidět příbuzné kořeny tohoto slova s naším „email“ – například německy „Email“ nebo francouzsky „L'émail,“ nebo anglicky „enamel,“ což evokuje otázku, zda bylo dříve vajíčko nebo slepička 🙂 (zde tedy email nebo smalt), odvolávám tedy své kategorické tvrzení, že to není správně, ale trvám na svém tvrzení, že to jako synonymum berou jen někteří lidé. Ostatně podívej se z toho wiki rozcestníku přímo na heslo smalt a v článku nikde není uvedeno synonymum email. Tím chci vysvětlit, proč na tebe někteří lidé koukají – protože si ta dvě slova nedají dohromady.