Maki Sushy

Proč většina cen končí na číslici 9?

Když si chci něco koupit většinou cena končí číslicí 9, př. 299 Kč. Ale proč tohle je? Proč tam není jednoduše napsáno 300 Kč?

Nejlepší odpověď
Tomáš1234

Jde o psychologickou manipulaci, která je postavená na zákonitostech fungování naších kognitivních funkcí. Podrobně:

https://cs.m.wi­kiversity.org/wi­ki/Manipulace_(psycho­logie)/Ba%C5%A5o­vy_ceny

Další odpovědi
Kelt

To zavedl Bata a používá se to všude. Cena vypadá menší, než je a zákazník má pocit, že ušetřil, protože dostane ještě nazpátek.

elkon

Psychologický tah. Aby to číslo působilo menší. Ale jinak je to hloupost, lépe se počítají celá čísla.

paul1

Jako první to zavedl Baťa, cena vypadá lákavě.

Beno

299 je ještě dobrá cena. Celé koruny existují. Cena 299,50, 299,90 je horší.
Zakaznik musí zaplatit 300Kč.

xiperio

Vypadá to, že je to levnější.
Ale ve skutečnosti jen o pár haléřů.