Ametyst

Proč ve většině českých filmů hrají i slovenští herci?

Je to náš český příspěvek k multi-kulti, jinak by film nemohl kvůli nedostatku peněz vzniknout? Když se tam objeví i postava homosexuálů, sponzoři jsou štědřejší?
Napadlo mě to u filmu Známí neznámí, Teroristka, Andělé všedního dne, Střídavka, Prvok, Šampón, Tečka a Karel, a jiné.
Pokud by šlo jen o oživení novými tvářemi, mohly by tyto mluvit česky, nebo být dabovány do češtiny. To se ale neděje. Takže jsou za tím kvóty, jinak nebudou dotace?

Nejlepší odpověď
paul1

A proč jako ne? Jaký problém? Nejde určitě o nějakou „potřebu někam lézt“. Takové myšlení by bylo ubohé. Každá krajina s vyspělou kinematografií zaměstnává cizí herce.
Týká se to i takového giganta, jako je Hollywood. Každý herec se tzv. „okouká“. Proto je zapotřebí nových tváří,

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Hollywood

Další odpovědi
elkon

Protože má někdo potřebu lézt Slovákům do zadku. My máme herců dost. Nejsou to jen filmy, ale jsou v rádiích i v televizích. A nesnaží se často ani mluvit česky.

da ny

Nevím
V kinematografii Češi a Slováci neznají hranic(2017)
https://ct24.ces­katelevize.cz/kul­tura/2220073-v-kinematografii-cesi-a-slovaci-neznaji-hranic
A bude hůř. stejnopohlavní páry se líbají i v pohádkách.
Nebude nám stačit v českém filmu Rom, či zdejší Vietnamec. Najímat budeme i Černochy (do historických filmů Evropy se nacpe jako anglická královna Černošk)a.

Ti Slováci budou za čas to nejmenší zlo.
Mně se to příliš nelíbí. V českých pořadech na čaských TV kanálech a filmech chci slyšet češtinu. Slovenština v Objektivu na ČT1 je pro mne nežádoucí rušivý element.
Když chci slyšez Slovenštinu nebo slovenská dabing vyhledám patřičný kanál sama, dobrovolně.
Češi hrají ve slovenských filmech a naopak. Nevím, jestli je to „volba režiséra“ nebo povinná kvota (jako např. povinný počet slovenských studentů na českých VŠ), součást dohody po rozluce (1993).

iceT

Nevím proč, a je mi to jedno, pokud dotyčnému rozumím. Rozuměj pokud otvírá držku tak, aby bylo rozumět tomu co říká. Třeba ta zrzavá Kikiriki nebo čí je, neumí pořádně slovensky, natožpak česky.

Ametyst

Paul1: Tak se aspoň zamysli nad tím, co píšu. Když máš doma Slovenku, nejsi objektivní a nevidíš u mladých Čechů už tu jazykovou bariéru. My jsme rádi a v pohodě vyrůstali na pondělních slovenských inscenacích, a potom přišli velcí slovenští národovci, a bylo po Československu s pomlčkou i bez ní. Potom se ti národovci rozpustili v EU, a nezůstal po nich ani smrad. Teď je už zatraceně jiná doba. takže není důvod vidět je v našich filmech, kromě té zákulisní hryˇ=finanční stránky.

paul1

Možná máš pravdu. Záleží od úhlu pohledu. Jo k těm národovcům – nebylo jich mnoho,
byli to jen takoví křiklouni, někteří to možná nedělali zadarmo, aspoň takový dojem jsem
z toho měl já. Přítomnost slovenských herců (a hlavně hereček) ve filmech beru jako oživení (mimochodem – hodně jich vzniká v koprodukci SR-ČR).