Nenaplněný

Proč v zimě teplota vzduchu klesá ještě při východu slunce?

Nejlepší odpověď
kenyrts

  • minimum teploty asi půl hodiny po východu Slunce – důsledek ochlazování povrchu dlouhovlnným vyzařováním v období negativní radiační bilance
  • po východu Slunce (kladná radiační bilance) výrazný vzestup teploty vzduchu do maxima mezi 13.-16. hodinou (promíchávání vzduchu a odvod tepla nahoru, jinak by při kladné bilanci měla teplota ještě dále vzrůstat)
  • po maximu opět pokles teploty vzduchu k rannímu minimu (vzestupná část křivky kratší než sestupná)
  • úroveň teploty a denní amplituda ovlivněny sezónně

ales1

Negativní radiační bilance – tím myslí, že Země vyzařuje teplo a chladne v období, kdy na ni nesvítí Slunce – lineárně, tedy
že se teplota snižuje celou dobu po západu slunce až do doby, než zase začnou ráno paprsky Zemi ohřívat.
Reálně je ale teplota po půlnoci relativně stabilní a ke skokovému snížení o cca 1°C dojde právě až po východu slunce. Když je pod mrakem, teplota se skoro nesníží.
Důvod je fyzikální – ranní svit slunce způsobí odpařování vody a vzduch se ochladí ztrátou energie potřebné na přeměnu skupenství. Za mrazu nejde tolik o odpar, ale o sublimaci – z ledu vzniká rovnou vodní pára.