Hakunamatata

Proč v severských zemích nepoužívají záclony?

Nejlepší odpověď
annas

Vím to od své známé, které navštívila Holandsko. Tehdy uvedla, že koupali do do místnostní, protože okna byla bez záclon.

V Holandsku (platí i v jiných severských zemích) málo svítí slunce, takže je potřeba pustit do domu každý sluneční paprsek a ušetřit tak za svícení elektřinou…

Ještě k Holandsku

Víte, proč má tradiční holandský dům v přízemí velké okno bez záclon vedoucí do ulice, kterým můžete zkontrolovat obývák? Jedna teorie říká, že kalvinistické rodiny tak demonstrovaly, že žijí řádně a nemají tedy co skrývat. Druhý teorie je ta, kterou jsem uvedla.

http://www.mun­do.cz/holandsko/de­jiny
Doplňuji:
Samozřejmě že koukali do oken…

Další odpovědi
badisko

Ziji Irsku a zaclony se zde pouzivaji velice malo protoze se nedaj sehnat …:D zato jsou dost bezne zdobene zavesy a vsemozne druhy zaluzii..Taky lide nejsou zvykli koukat druhejm do oken …
Ja ovsem zaclony mam jsem na ne zvylej z cr a mistnosti prece jen s peknou zackonou vypadaji utulneji ..:D

marci1

Asi proto, aby bylo v domě více světla. Např. u nás doma také nejsou. Dostatek světla je důležitý nejen pro zrak, ale také pro dobrou náladu a pohodu.:-)

ponovotny

má to snad původ v tom, že měli kdysi takové nařízení, jsou tak na to zvyklí a žijou u těch oken tak trochu jako před kamerou. dokonce závěsy, pokud je vůbec mají, zatahují až když jdou spát a večer svítí také bez záclon (někteří)

anonym

Sestřenice bydlí skoro 50 let v Belgii. Nedá se říci, že toto je země „severní“. Záclony nemá, protože zde to není zvykem. Kdysi prohlásila, že by se s nimi netahala kvůli praní a že každý může vidět, jak vlastně žijí. Je ovšem pravdou, že má kolem domu velkou zahradu, takže z ulice jí do oken vidět není. Podezřívám ji, že své soukromí si také ráda uchovává.
Záclony jsou odvozeny od slova clonit, a je otázkou, kdo a co potřebuje zaclonit. Mně osobně vadí zvědavé pohledy kolemjdoucích, kteří čučí do odkrytého okna, jako by za ním viděli televizor nebo divadelní představení. Zřejmě zvědavá (nikoliv zvídavá) česká nátura. Podívám se do okna, na jehož parapetu vidím krásné orchideje nebo jiné květiny. Proto tam také jsou, aby je kolemjdoucí obdivovali. Ale i kdyby za nimi nebyla záclona, tak dále nenahlížím. Dokážu rozlišit, co je pro „veřejnost“ a kde začíná soukromí majitele.
Když mne někde zajímal interier, dokázala jsem na majitele zazvonit a slušně jsem se zeptat, zda bych se nemohla podívat (tohle byla ale doba, než jsme se pustili do stavby vlastního RD). Stejně tak mi nevadilo nechat projít případné zájemce svým vlastním domem.