Rokio

Proč v přísudku v minulém čase ve větě, kde podmět je sněhuláci, se píše měkké i?

příklad takové věty: Sněhuláci u panelových domů se na začátku jara roztáli.

Ze kterého důvodu se ve slově roztáli píše měkké i, když sněhulák je rodu mužského neživotného?

Nejlepší odpověď
Justin1

Sněhulák je podle vzoru „pán“, tedy rodu mužského životného. To je rozhodující, ne to, že sněhulák je ve skutečnosti neživá věc.

Další odpovědi
annas

Rokio,

pravidelně připomínám, že dost často stačí využít archiv. V něm se dovíte o rodu podstatných jmen.

Např.
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/u-podstatnych-jmen-rozlisujeme-rod

Rozlišuje se rod přrozený, tedy biologický a rod mluvnický.

Sněhulák je r. mužského, neživotný, ale mluvnicky je životný. Zjistíte porovnáním 1. a 4. pádu.

Možná si pamatujete, že pokud se tvary liší, jde o životné podstatné jméno, samozřejmě gramaticky.

Sněhulák – vidím sněhuláka, tedy pána. Na kopci stáli ti dva sněhuláci.

anonym

Nevím, asi bych v tom nehledal takovou vědu a nekomplikoval si to. Jsou to ti sněhuláci (-páni). Lingvistický rozbor ti sice nedám, ale takhle snad se to dá vysvětlit, proč se píše měkké i.

Nandi

Ti sněhuláci,další vysvětlení v dalších odpovědích na tuto otázku.

Kelt

Byli tam nebožtíci, sněhuláci. Sněhuláci roztáli, nebožtíci odešli. Rozhodující je rod a ne fakt, že žijí. Například naši předkové v době gotiky pracovali na poli.

EKSOT123

Není to dokonale podle pána: SněhulákU! (panáku, strašáku, lenochu… !) x PanE!

annas

To souvisí s původním kmenovým skloňováním.. Rozhodovalo, která které souhláska byla v kmeni.

Životná i neživotná podst. jména se skloňova stejně, teprve později došlo kl rozídlu.

Sad – bez sada, syn – bez synu Později došlo ke splynou obou kmenů atd.

anonym

Sněhulák bez sněhuláka jako pán bez pána.