zjentek

Proč v Podkrkonoší luxují a ne vysávají?

Pry vyluxuj tady, no hahaha! To u nas na prajzske nezname!

Nejlepší odpověď
quentos

Nemyslím si, že je to jen u nás v Podkrkonoší, jde o normální spisovné synonymum. Podle J. Rejzka (Rejzek, J.: „Český etymologický slovník“, Leda Praha 2002: 353) vzniklo od slova lux ve smyslu synonyma pro vysavač, které zase vzniklo zkrácením názvu Electrolux – firemní značky prvních vysavačů.
Není to první ani poslední značka, od níž se utvořilo sloveso. V češtině se dá např. i vaxovat (hloubkově vysávat), xeroxovat a podobně.

Další odpovědi
Kepler

Je to běžné synonymum pro vysavač, název pocházející od švédské firmy AB Lux, která byla později přejmenována na Electrolux. Čehúni holt vysávají luxusněji.

Danina65

HK také luxuje, a do Kérkonoš to ještě nějaký km je.

Kiti

Já v Podkrkonoší luxuju vysavačem, ale teta už nemá vysavač, má lux. Každopádně pokud je to podle toho Electroluxu, tak my doma hooverujeme.

quentos

Kiti: hooveruje se v americké angličtině – zcela běžně :{)>

zjentek

Quentosu a dá se v češtině dělat také něco bez ix? To by mne zajímalo..

Kepler

Třeba tam ksindlům nedali možnost koksovat uhlí. To se může jen ve Slezsku.