Proč v některých bytových domech hudbu nebo film více slyší sousedi skrz strop/stěnu/podlahu než majitel z reproduktorů?

Nejlepší odpověď
gnosis

to je mozne jen v pripade, ze je majitel repraku hluchy nebo nahluchly:) jinak je to hloupost. panel ani zdivo zvuk nijak neumocnuji/ne­zesiluji.

ale treba subwoofer hrave rozduni i nekolikapatrovy panelak, muj jde slyset pres 3 – 4 patra. nerad kolem sebe vyvolavam konflikty, takze ho moc nezapinam.

Další odpovědi
baghira

Předpokládám, že to „slyší více“ je nadsázka :)

Jediné, co mě napadá je, že repráky jsou pevně přišroubované ke zdi (panelu), takže rozechvívají celou příčku.

Hlada

Těch příčin je víc najednou.
Bytové domy neměly ani v době výstavby dobrou zvukovou izolaci.
Basové bedny jsou často bez nožiček, takže se zvuk přenáší do podlahy.
Poslední dobou módní plovoucí podlahy dokonale vedou zvuk a taková podlaha působí pro hluboké tóny téměř jako membrána reproduktoru.

mosoj

Blbost to není Je to o vlnové délce nízkého kmitočtu zvuku. Pokud je amplituda taková, že její vrcholy vychází do bytů v okolí tvého bytu, slyší to lépe než ty u zdroje nebo stejně. Jde tedy spíše než o materiál o to jak jsou nastavené korekce, případně vyhýbky reproduktorů. I když hmotnost materiálu na to má také vliv.
Tímto způsobem se dostane zvuk nejen do sousedního bytu, ale klidně i do sousedního paneláku.