Zvědavý

Proč v Divadle Járy Cimrmana nehrají ženy?

Někde jsem četl, že tam dokonce nesmí hrát. Proč ? Díky

Upřímně jsem čekal, že proto (sám sem to někde slyšel) že JC říkal, že ženská na jeviště nepatří :D

Nejlepší odpověď
annas

Souvisí to s historií divadla, otázka je v archivu.

Dodatečně ji vkládám.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jakym-zpusobem-se-tenkrat-narod-dozvedel-ze-j-cimrman-byla-smyslena-osobnost

"Třetí zvláštností souboru je absence žen. Veškeré ženské role (včetně princezny Zlatovlásky v Cimrmanově pohádce Dlouhý, Široký a Krátkozraký) obsazujeme muži.

Tento návrat k antické divadelní tradici má své výhody: vystačíme s jednou šatnou a nejsme při své vědeckoumělecké práci rozptylováni."

http://www.cim­rman.at/list.php?l=1

Navíc o způsob předvádění na jevišti jen muži, , takže je víc důvodů pro pobavení, komiku, sebeironii, mystifikační záměr, komický žánr bez žen vede k většímu odreagování se.

Postavy her DJC jsou psány pro konkrétní herce, jsou psané přímo na tělo. Herci nehrají postavu, ale předvádějí sami sebe.

Objeví se typy postav -
záporná postava, poučovatel-vůdce, primitiv-naiva a ženy. Ženské postavy jsou psané tak, že je budou hrát muži. Jde i o sebeironii.

Ženské postavy jsou v DJC kapitolou samy o sobě. Hrají je samozřejmě muži, nikoliv proto, aby ženy zesměšnili, ale zvýraznili svou neohrabaností a těžkopádností komičnost postav i typičnost některých ženských vlastností. Jde např,. o demostraci stáří x kráse na obraze, zakletí ženy v chlapa, pod ženskou psotavou se skrývá chlap, aby nemusel na vojnu atd.

Vztahy mezui postavami jsou dílem komiky. Postavy se mezi sebou škádlí, dělají si naschvály.

Většina her je založena na parodii, není cílem, ale prostředkem. . Jde o osobitý projev komiky, kteřá předváděli neherci.

Na komičnost má vliv i to, že ženské role záměrně hrají muži., často jejich neohrabanost."

atd.

http://is.muni­.cz/th/262189/ff_b/Di­plomova_prace­.pdf
Máte-li zájem, dovíte se víc i o ženských rolích – text nejde kopírovat – v bakalářské práci Specifika komiky Divadla Járy Cimrmana od Ivany Rakové z MU Brno, FF, Katedry divadelních uměn, 2011í

Další odpovědi
marci1

„Zpočátku jsme brali divadlo Járy Cimrmana jako pánského koníčka. Asi jako když chlapi jednou týdně zajdou do hospody bez žen. A tak to zůstalo. A je to, myslím, dobře. Kromě toho si mužský může v ženské roli dovolit humor, který by z ženských úst zněl divně.“ 🙂
https://www.res­pekt.cz/rozho­vory/on-line-rozhovor-se-zdenkem-sverakem

Jiří Bohumil

marci1 to vystihl jako definici, Kepler to doplnil teoreticky. S oběma souhlas. Kdyby tam hrály ženské role ženy, určitě by to ztratilo své kouzlo a komično.
Ženy dovedou být, někdy, komické většinou pouze v běžném životě.:-)
Ženy zde – berte to jako vtip, není to myšleno vážně !!!:-)))
Ještě že to nečte manželka, ta by mi dala. Ale spíš nedala. 🙂

Kepler

Moje vlastní teorie je, že ženy neumí být dostatečně padlé na hlavu, v tom dobrém slova smyslu. Kolik je známo komiků a kolik komiček? Kolik je známo umělců a kolik umělkyň?. S hudbou, malířstvím, uměním celkově je to stejné. I ti kuchaři a chirurgové jsou na tom stejně. Asi je to tak nějak mezi pohlavími předurčeno. Ale proč tomu takto je, to netuším. Asi úlohou v množení.