postcd

Proč USD/CZK kurz jde dolů, 2015?

viz. http://www.ex­changerates.or­g.uk/CZK-USD-history-365-day-graph.html

Nejlepší odpověď
marci1

No, nechci strašit, ale obávám se, že dolar bude dražší než euro. Někde jsem četla, že až 30 Kč. Uvidíme, jak to dopadne. 🙂

Další odpovědi
dudu

Protože z různých důvodů vůči dolaru slábne euro /Ukrajina, Řecko/ na něž je navázána koruna. Z toho pak plynou různé důsledky jako např.:

  • slevnily se pobyty v našich destinacích, takže významně rostou počty zahraničních turistů a tudíž ve službách vznikají další pracovní místa.,
  • výrazně se zdražil všechen americký export a tím značně poklesla jeho konkurence schopnost na světových trzích, atd.....

Pepa25

Důvod je jediný a jednoduchý: vývoj kurzu EUR/USD. viz http://www.ex­changerates.or­g.uk/EUR-USD-history-365-day-graph.html

Euro vůči dolaru oslabuje především kvůli nově přijatým opatřením ECB, které znamenají emisi obrovským množství EUR.

McArthur

Různé důvody popisují různí lidé. Je jich opravdu mnoho a není důvod to řešit. Euro už v minulosti bylo vůči USD slabší, potom posílilo (Spojené státy vstoupily do krize, natiskly nové dolary a tím srazily svou měnu, aby podpořily svou ekonomiku). Nyní jde dolar vůči euru nahoru, protože situace je obrácená. Eurozóna se stále plácá u slabých hospodářských výsledků a tiskne nové peníze, aby se srazila hodnota eura a tím se podpořila domácí ekonomika.

Kritizovat tuto politiku nemá smysl, protože totéž dělají všechny státy světa už od dob zavedení jednotných plateb zlatem. V současnosti má stejnou politiku jako Eurozóna i Japonsko.

Česká republika (správně ČNB) použila proti silné koruně intervenci v podobě prodejů svých peněžních zásob v domácí měně (r. 2013). To ještě není tištění nových peněz, pokud by ale koruna vůči euru nevhodně posilovala, bude to další nástroj, jak kurz koruny opětně srazit.

arygnoc

všetko súvisí so všetkým.

v prvom rade je to o domácej produkcii.

usa vedie niekoľko vojen, potrebuje (vojenskú) výrobu, vznikajú a sú udržiavané pracovné miesta (na rozdiel od európy).
banky obmedzily lacné úvery, ľudia musia makať, aby mali peniaze (na bývanie, produkty, …).
obmedzil sa dovoz (napr. ropy), posilnila sa spotreba domácej produkcie (napr. automobilov).

tým pádom sa stal dolár sebestačnejší, domáce produkty zlacneli (dovozové zdraželi).

euro (a tým aj kč, ktorá je na euro viazaná) tým pádom sa stalo lacnejšie.
európa kráča presne opačným smerom (s výnimkou niektorých štátov neviazaných na euro – napr. británia, švajčiarsko, kde ani umelé oslabenie meny nepomohlo euru).

zhrniem:
nejde kurz dole, ale ide koruna dole.
a pri súčasných pomeroch, kedy ide dole i voči euru (a to dlhodobo, v rádu cca piatich rokov), je vcelku podivuhodné, že sa česi stále cukajú proti euru.
ten správny čas sa už prepásol.

;-Q