Avatar uživatele
Zlatý

Proč u voleb je možný volit jen kladně, popřípadě se zdržet hlasování?

Tož je toto vůbec demokratické?
To musel vymyslet někdo, kdo se nechává volit ..ne?

Hans51- jednoduše. Tiskly by se dva typy vol. lístků- pro stranu a proti straně. Pak by si z "nominovaných" stran mohl vybrat každý, i já. Teď si totiž nevyberu, takže k volbám prakticky nemůžu- žádná strana nenaplňuje mé představy. No a momentálně je to tak, že pokud tam teda nepůjdu, je dost pravděpodobný, že vyhraje strana, která se mi nelíbí a to bez jakéhokoli mého lístku a tudíž bez možnosti mého vlivu.
Takže musej existovat ty antilístky, každý pro má proti.
Lidé by pak šli k volbám volit. Možnost zdržet se hlasování(k volbám nejít) by zůstala no a komise by později jen sečetla lístky pro a proti. Strana, kterou by od občanů posbírala více proti, by měla utrum, zákaz. Je na tom ještě něco složitýho?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

To co píšeš je nesmysl. Jaká protistrana ? Kdo by ji sestavil ?. Pokud si nedokážeš vybrat z různých stran, založ svou vlastní s ideálním programem.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Jak byste volil záporně? Demokratické rozhodnutí přeci existuje:

1) k volbám nejít,
2) k volbám jít a volit,
3) k volbám jít a do urny vhodit prázdný lístek. Ten je ale vyřazen a na výsledek voleb nemá žádný vliv, takže mi tato varianta přijde jako ztráta času.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Nezlobte se, ale Váš názor je nesmyslný. Pokud si nevyberete žádnou stranu, máte v rámci svobody sdružování možnost založit si svoji vlastní politickou stranu, která by nabízela to, po čem toužíte; případně k volbám nejít (a tím projevit svůj nesouhlas s žádnou ze stran).

Pokud by existovaly Vámi navrhované anti-lístky, volby by neměly smysl, protože by z nich nevzešel vítěz, tedy ten, kterého si přeje větší část společnosti a kterému tedy tato část dá svůj hlas (a to je jejich účelem). Jaký utrum a zákaz politické strany? V tom vidím nedemokratičnost a nebezpečí!

Je dobré vědět, jak funguje poměrný (proporcionální) volební systém (užívaný u voleb do Poslanecké sněmovny a krajských a obecních zastupitelstvech) s 5 % uzavírací klauzulí, pro rozdělení mandátů dle počtu hlasů se užívá tzv. D'Hontova metoda. V případě voleb do Senátu (a dnes i prezidentských voleb) se v ČR se užívá většinový systém.

Co může být demokratičtějšího, než svobodné volby? Je to přeci jednoduché,
pokud má strana málo hlasů, není zajímavá pro větší část společnosti, a proto nemůže být zvolena.


Avatar uživatele
Stříbrný

Že je to demokratické ještě nemusí znamenat že je to správné. Je více možných systémů a nějaký je nutné vybrat. pokud by byl vybrán ten druhým nejspíš by se teď někdo ptal: A proč je možné někomu dávat záporné hlasy? Je to vůbec demokratické?

Změnili sepravidla silničního provozu. Připadá Ti demokratičtější když mají chodci na přechodu přednost, nebo když mají povinnost se i na přechodu rozhlédnout a pustit auta??

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

zjentek

Hans51- co kdyby větší část společnosti volila konkrátní stranu, ale ještě větší část by volila proti ní? ;D

Avatar uživatele
Stříbrný

Dochy

Drape: Nesmysl to úplně není... Zkrátka sice nevíš koho volit (nebo možná víš) ale za to víš koho určitě nechceš. Takže bys mohl někomu dát kladné hlasy a jinému záporné. Je to jen "drobná" obměna volebního systému.

Avatar uživatele
Stříbrný

Dochy

Nebyla by samozřejmě žádná antistrana, jen každá strana která se do voleb přihlásí by mohla dostat jak kladné tak záporné hlasy. Zjentekův "zákaz" si sice nedokážu představit, ale že by se třeba ty hlasy sčítali a z jednoho plus a jednoho minus by byla nula si predstavit dokazu.

Avatar uživatele
Zlatý

zjentek

Ani Ty to nechápeš. Měl bys jen jeden volební hlas, jako máš dnes. Kdyby kandidovala strana, která se ti líbí, tak bys ji s tím svým hlasem asi šel volit, že jo (dát hlas pro). No ale kdybys v kandidátce žádnou "svou" stranu nenašel, nemusel bys sedět doma se založenýma rukama (což dneska musíš) a mohl bys jít normálně k volbám (dát hlas proti).
Takže žádnej antihlas, žádná antistrana(to vymyslel Drap), jednoduše jen volební lístky PRO a PROTI + Tvůj jedinej hles, takže by ses o volbách nemusel jen nečinně kroutit doma v křesle strachem z vítězství nenáviděné strany, protože víš, že´s jim u urny zavařil svým antihlasem (vhozením lístku proti). Alespoň se nad tím zamysli, všechno se nedá jen popsat správně volenými slovy bez myšlenky ;).
Mám si to nechat patentovat? Jako patent na spravedlnost?

Avatar uživatele
Zlatý

zjentek

..přesně jak píše Hans51- můžeš nejít k volbám a tím projevit svůj nesouhlas.
Srozumitelně přeloženo: "seď doma a přihlížej, jak jdeme k moci bez toho, aniž bys to ovlivnil, chudáku. Svůj nesouhlas totiž nemůžeš stvrdit hlasem!"
Vím, je to složitý, ok, never mind, pusť to z hlavy ;)

Avatar uživatele
Zlatý

zjentek

nó Drape, nečekal jsem, že to pochopíš.

Avatar uživatele
Zlatý

zjentek

..a toto mně už jako demokracie přinde!

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2168
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 934
Zlatý mosoj 679
Zlatý gecco 534
Zlatý led 532
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 400

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.