Otazník123

Proč u benzínového motoru nefunguje samovznícení paliva jako u naftového, když benzín má nižší zápalnou teplotu?

Asi nejzásadnější rozdíl mezi naftovým a benzínovým motorem je způsob zápalu směsi paliva a vzduchu. U benzínového motoru potřebujeme jiskru svíčky v momentě stlačení směsi benzínu a vzduchu ve válci. U motoru naftového, se směs nafty a vzduchu vznítí sama, s rostoucí teplotou stlačované směsi. Jak to, že u benzínového motoru nedochází k podobnému samovznícení, když má benzín nižší zápalnou teplotu než nafta? A pokud to souvisí s vyšším tlakem a tím i vyšší teplotou stlačované směsi v naftovém motoru, čím je dán tento tlakový rozdíl, když může být u obou typů motorů zdvihový objem klidně stejný?

Nejlepší odpověď
Alesh

Je to dáno kompresním poměrem, u dieselů je vyšší, tudíž stačením vzniká vyšší teplota.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kompresn%C3%AD_pom%­C4%9Br

Další odpovědi
Kepler

Ano, je to dáno kompresním poměrem, jak píše Alesh. Vznětové (naftové) motory mají ten poměr zhruba 2× vyšší, což je dáno konstrukcí motoru. Tam je už při kompresi dosahováno takové teploty, že se směs vznítí sama.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Dochy

třeba se mýlím, ale mohlo by to tak být i proto, že ta nafta „hoří“ v motoru kultivovaněji. A že pokud bys to samé zkusil s benzínem, detonace by dělala takové rázy, že by to ten motor zničilo.

berte jako poznámku do diskuse, Proto je to také v diskusi 😉

Alesh

Tak je jiná konstrukce motoru a s tím je spjaté použité palivo. Nějací Japonci vyvinuli před časem i vznětový motor na benzín, ale asi to nefungovalo dobře, zatím jsem neslyšel, že by se to ujalo do praxe.

Otazník123

Alesh: znamená to tedy že u benzínového motoru je vždy větší kompresní prostor (prostor, který zůstane před pístem, když je píst v horní úvrati) než u naftového motoru i když je třeba zdvihový objem u obou motorů stejný? A tím je vždy dosaženo menšího tlaku a tím i nižší teploty? To by dávalo smysl. Jinak by přece stejně množství vzduchu bylo u obou motorů stlačeno stejným tlakem.

Alesh

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Boyle%C5%AF­v%E2%80%93Mari­ott%C5%AFv_z%C3%A1kon
Vezmi si dvě situace. Máš 2 úplně stejné motory, akorát se budou lišit kompresním poměrem. Jeden bude mít 1:x a druhý 1:2×. Pak podle výše uvedeného zákona bude platit, že ten, kde vzniká 2× větší tlak (to je ten s 2× vyšším kompresním poměrem), tak v něm v daný okamžik vznikne i 2násobná teplota, neboť je to přímo úměrné.