talka

Proč tolik lidí odsuzuje „pravdu a lásku“?

Copak většina(?) chce lež a nenávist?

Nejlepší odpověď
gecco

Protože je toto heslo spojováno s Václavem Havlem*), jemuž někteří nemohou natolik přijít ´na jméno´, že zavrhují automaticky vše**)…
___
*) přestože je, třeba v poněkud jiné podobě, pronesli mnozí jíní už dříve
**) extrémní vnímání či vyjadřování

😉

Další odpovědi
Quimby

Jak si na to přišla?

annas

Nějak nechápu, proč talka vložila otázku, když ji uzavřela tak brzy a nečekala na další názory. 🙂

talka

Teprve jsem si všimla, že existuje diskuze k mé otázce; ale já jsem ji nezavřela – stále nevím, kdo otázky zavírá, to by mě zajímalo!!!

annas

Ad talka, zřejmě jste omylem klikla u gecca na nominaci, nikoliv na udělení bodu. Kolonky jsou vedle sebe. Tak se to stalo.

Viděla jsem dvě odpovědi, než jsem si tu svou promyslela, byla otázka uzavřena.

Admin uzavírá sám asi až za 10 dní.

annas

Na vaši dnešní reakci vkládám svou odpověď, kterou jsem měla připravenou.

Spíš jde o Václava Havla, který slova o lásce a pravdě zminil.

Jinak slova o pravdě se prolínají naší historií, uvedu několik příkladů.

Poznámka:
V 15. století slovo pravda mělo ještě význam spravedlnosti, zákonitosti. , Teprve později pravda = náležitá shoda se skutečností – původ od staroslověnského prav6 = přímý, rovný, pravost = spravedlnost, slušnost atd. (V. Machejk Etymologický slovník).

Slova o pravdě vycházej prý z židovské anekdoty. Jako jeden z prvních je oživil Jan Hus., Když byl vyhnaný z Prahy, napsal. . " Nade vším vítězí pravda, i když načas bývá poražena,“. Šlo mu samozřejmě o pravdu Boží, která je nadřazena nad pravdou papežskou i světskou, tedy o pravdu morální a duchovní. Podobně jako J. A. Komenskému.

T. G. Masaryk – na prezidentskou vlajku vybral slova Pravda vítězí a navázal na tradici. Není to pravda teologická, ale jako sociologovi šlo o pravdu etickou, protiklad lži.

V. Havel rozšířil tvrzení o pravdě na „Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí“ Je to spíš charakteristika tehdejšího režimu a komentář k tomu, jak by se měla situace v našem státe dál vyvíjet. Zřejmě vyšel z motta Charty 77 „Pravda vítězí pro ty, kteří žijí v pravdě.“

Těmto slovům dávají kritici a Havlovi nepřátelé hanlivý nádech, příznivci pozitivní. .
„Svou interpretaci hesla vyjádřil český politik Karel Schwarzenberg ve smutečním projevu během Havlova pohřbu:
… Václav Havel věděl, že když chápeme pravdu sebestředně, pouze jako svou pravdu, tak je to příčina sváru a nesnášenlivosti, proto jeho heslo bylo pravda a láska, neboť pouze láska nás přiměje naslouchat pravdě toho druhého, pravdě jiných. To je ta láska, která nás též vede k pokoře ..“.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Prav­da_a_l%C3%A1skaZ­něn

Aby mohla pravda zvítězit, je třeba, aby se změnilo myšlení lidí. .Zřejmě kvůli tomu má socialistický společenský systém stále mnoho obdivovatelů, proto je KSČ poměrně silnou parlamentní stranou. Příznivci zapomínají na minulost, ani se o ni nezajímají. Co pro někoho znamená, kolik lidí zemřelo kvůli tomu, když si uvědomovali, že socialistické zřízení není dobrá a správná volba? Atd..

Osobně si myslím, že došlo k úpadku morálky, že se nad ní málokdo pohoršuje. Člověk se chová ve společnosti jako doma na rozdíl doby našich parodičů, tehdy to bylo naopak.

Aforismy mého oblíbeného PhDr. J. Sobotky:
„Pravda vítězí. Dosud však hraje pouze okresní přebor“
„Láska k penězům nestojí žádné peníze.“

Pepa25

Protože je jednoduché protistranu onálepkovat .. Důležitější ale je, co ty na to ty, protože " …jen na tobě dnes záleží, na jakou hru se dáš …"
Pepa25, hrdý nositel nálepek pravdoláskař a pražská kavárna (akorát toho Karla mi nepřišijí, toho jsem volil jen se skřípěním zubů jako menší zlo)

johana 56

Příspěvek smazán administrátorem.

mosoj

Totéž co „johana 56“.
Kdo něco takového hlásá neměl by lhát.

johana 56

mosoji díky.

Bohužel se zadařilo předčasně odeslat neúplnou reakci,moc se omlouvám.

johana 56

Možností je víc
1.Výrok je spjat s někým,kdo neodpovídá mému myšlení.V tom případě bych nemusela respektovat a dodržovat ani zákony,které se mi nelíbí.
2.Pravda nebývá příjemná,lží se oddaluje skutečná realita.
3.Z lásky se stává obchod.Kdo tu pravou a skutečnou prožil,její hodnotu zná a ví ,co znamená.

annas

Ad johana 56

Je to tak, záleží opravdu na úhlu pohledu a morálních vlastnostech. Mluvím obecně, lež má rychlejší nohy, takže pravda to má někdy těžké nejen v běžném životě, ale i v politice …

V první řadě je důležitý rozum – přesvědčení, že je něco špatné, že pravda vyjde najevo, tedy uvěřit, že něco můžeme pro její vítězství udělat. K tomu je třeba mít v sob krofmě jiného hodně lásky, abychom byli schopni a ochotni naslouchat jiným a rozlišovat mezi pravdou a lží, závistí či nenávistí …

Občas se stane že pravda a láska zvítězí u některých jedinců, protože se vzepřou proti lži a nenávisti, proti překrucování a manipulaci …

Třeba začnou mlít „boží mlýny“…

johana 56

annas děkuji.

Ať chci nebo ne,vše má své pro a proti.Pepa25 přesně vyatihl,že záleží jen na mém rozhodnutí,co si vyberu.
I nenávist je možné považovat za jistý,ač negativní, druh citu nebo touhy,Např. nmiluji peníze,toužím po úspěchu,ale nedaří se.A tak se může stát,že začnu závidět tomu,kdo je bohatší,úspěš­nější.Od závisti a zloby je (ale nemusí být) již jen malý krůček k nenávisti…