Hamon

Proč tolik lidí chybuje v zájmenech?

Už se neučí? Lidé málo čtou? Je to nějaká móda?
„by jste“, „co jsi myslíte“…
Doplňuji:
Pravda, před rozmachem Internetu bylo docela umění najít (mimo škamna) chybně napsaný text. Takže chybujících je možná stále stejně, jen jsou jejich díla víc publikována.

Nejlepší odpověď
anonym

Lidé výrazně méně čtou, v tom bude – podle mne, zakopaná ´největší část psa´. 😉
A navíc – díky otevřenosti netu, se svým písemným projevem ´chlubí´ daleko větší část populace, než tomu bylo dříve.
Doplňuji:
Upřímně se přiznám, že daleko více, než nedostatky mluvnické, mne v mnohých otázkách zaráží (někdy až ´sejří´) absence elementární logiky – jakoby tazatel byl blb neschopný utvoření (či udržení) sebejednodušší myšlenky.

Další odpovědi
annas

Je PRAVDA, nikoliv PRAVDOU, že mně vadí kromě jiného chybné užívání zájmen můj a svůj. Tvary bys x by jsi atd.

Přece se všechno najde na internetu, takže proč si pamatovat, co jsem se naučil ve škole.

pusinka50

Ano, mladí nejen méně čtou, spíše nečtou vůbec a o mluvnici českého jazyka nemají zájem. Zpočátku jsem se zde snažila opravovat třeba právě to „by jste“, ale nemělo to účinek, tak jsem to vzdala. Je to škoda, ale asi se s tím už nedá nic dělat, když vezmu dnešní 15_ti leté, tak jejich otcové a matky žili již v době internetu a internetových her, odtud se to pak odvíjí

kapka

Co jsi myslíte.. z takové záměny „jsi“ a „si“ by mě dokázalo vždycky trefit, když to někde čtu. Taky to nechápu, jak to může někdo napsat. Vždyť to tak snad potom ani nemůže přečíst, vyslovit, ne?
Já o tom přemýšlela. A napadlo mě, že si někteří lidé asi myslí, že když se píše „jsi blbej“ a přitom se vlastně čte „si blbej“, tak pak to „jsi“ cpou i tam, kam opravdu patří „si“ a myslí si, že budou vypadat učeněji v psaném projevu, protože tam prostě mají to „j“. To je jen moje hypotéza.
Mě by docela zajímalo, jestli se tahle chyba objevuje dnes více, než v minulosti. Myslím procentuelně. Dnes je to určitě víc vidět, protože lidé víc veřejně píší na netu.

Jikra

Prosím, odpusťe staršímu člověku, že zde páchá občas „faux pas“ proti korektní češtině.
Já se setkal s češtinou jako jazykem takovým naposled na „učňáku“ v r.1967.
A to, už byla bohužel dávno pod mojí rozlišovací schopnost, protože tenkrát jsem měl úplně jiné priority. Doufám, že si dokážete představit jaké. Od té doby to šlo jaksi mimo mě, protože jsem celý život makal rukama a ne psal.
No, zkrátka se to z té mé palice vykouřílo a ať si místní mentoří myslí co chtějí.
Mě je to jaksi fu©k. Nakonec, kdo jsi bez viny, hoď kamenem.

Kelt

Zájmena se doufám učí člověk na škole. Nevím, zda výraz _by jste , má být správně _"vy jste" – tedy osobní zájmeno, nebo podmiňovací způsob byly byste to udělali.
Je pravda, že zásluhou počítačů se asi méně čte, ale to je jen můj názor.

melanie

My jsme se myslím učili, že „by jste“ je spisovně.Tak nevím......

ivzez

Od 90. let se v písemném projevu objevuje více chyb.
Něco je ovlivněno psaním SMSek, které mají vliv hlavně na používání diakritiky,
ale větší vliv vidím v tom, že dnešní mladí mnohem méně čtou.

@Melanie:
Správně je bych, bys, bychom, byste a v obou 3. osobách by.

anonym

Pravdou je, že dnes zájmena používá málo lidí správně. Každou chvíli nějaký patvar „jukne“ z denního tisku, rozhlasu, televize a internetu. Takže zmatek je v tom vytvářen i lidmi, kteří by měli svou mateřštinu umět používat. Zvláštní je třeba ale můj poznatek, že jsem při žádné chybě nenachytala Reye Korantenga (že by to byl Čech jako Brno?) Ve vztažných zájmenech se dělají chyby nejčastěji, protože se dost často plete mužský a střední rod. Také skloňování zájmen dopadá prachbídně.
U věty „Co jsi myslíte“ je jasné, že její pisatel nerozlišuje tvar slovesa být (jsi) a zvratné zájmeno se.
No a ono krásné a žel i časté „bychom, byste“ není ani tak o zájmenech, ale o neznalosti časování slovesa být.

Andre5000

Ono to není, bohužel, je v zájmenech. Na „frak“ dostává celá čeština. Kromě ostatních známých vlivů se jedná také o špatnou vizitku práce učitelů češtiny.