mosoj

Proč to tak je ? To umí Čína tak zužitkovat ty úroky které dostává téměř od celého světa za svoje půjčky ?

Můj spolužák byl letos již po druhé V Číně. Po prvé tam byl celý měsíc a projel Čínu z Pakistánu až do Pekingu. Když přijel byl nadšený ze všeho !!! říkal „pojedu opět“.
Letos najel v Cíně 8000 Km. Když jsem s ním po návratu hovořil, byl opět nadšený kroutil hlavou a jenom řekl " Oni nám tady lžou".
V Číně se pohyboval po vlastní ose tak, že cestoval tím co zrovna sehnal a co jelo ve směru jejich ( on tam byl se zájezdem v Číně se totiž těžko domluvíš i Anglicky – takže tlumočník musí umět čínsky !!) plánovéné trasy vlak, autobus z města do města.
Ale krade se tam také, ukradli mu tam foťák.
Doplňuji:
No ona ta Čína již dávno mezi vyspělé země patří. Jenom USA ji dluží 1,1 bilionu dolarů !!! Růst HDP mezi 8 – 10 % je tam normální a nezdá se že by lidé byli nespokojeni. Kladný ohlas národa na zvolení nového prezidenta Si-Tin-Pchinga je obrovský.Podle mého si šikovně vybírají to nejlepší z obou společenských systémů a rozvijejí to. Velice prozřetelné (na rozdíl od našeho hr – co je z minulého režimu zboříme!!). Jenom pro zajímavost stát nikdy strategické komodity nepustil z ruky. Na př. půdu a pod. vlastní jenom stát a tu půdu pronajímá – komukoliv. Jak obezřetné.

Odpovědi
Conchus

Ne. Oni hospodaří úplně jinak. Zaměstnanci mají relativně nízké platy, velmi drancují své přírodní zdroje, nedávají nic na chranu životního prostředí, nestarají se o bezpečnost práce, atd. Pak není divu, že mají větší růst HDP než vyspělé země.

Funna

mosoji…a ještě jsi zapoměl na pandy…všechny co jsou na světě patří Číně .-)