LysoňXXX

Proč to tak je jak naschvál?

5.4.2011 jsem si koupil fungl novou pračku zn. whirlpool za celkem 7065Kč Před týdnem se porouchala a dnes byl u mě opravář a sdělil mi, že je to neopravitelná vada. Takže záruka skončila, pračka na vyhození. Je toto normální? Proč je tak malá životnost? Někde jsem vyčetl, že ti výrobci to tak dělají schválně, aby donutili koncového zákazníka opět koupit nový šmejd.. Máte podobné zkušenosti?

Nejlepší odpověď
pl4toon

Ano mám (bohužel)

Doplňuji:
Výrobci to dělají zcela úmyslně. My češi na to máme krásné slovo – „kurvítko“ :D
Je to nějaká součást výrobku, která je navržená na omezenou životnost taktak aby vydržela do konce záruky.
Za kvalitu je dobré si připlatit, naštěstí máme internet a vyhledávače, které nám pomůžou najít názory ostatních na určitý výrobek. Nejednou jsem se rozhodl koupit jiný model, či jinou značku, podle názorů v internetových debatách.

Další odpovědi
marci1

Ano mám (bohužel)

Doplňuji:
Tuto zkušenost máme asi skoro všichni. Je zajímavé, že výrobky se pokazí vždy těsně po skončení dvouleté záruční doby ( nebo jiné, dané výrobcem ).

anonym

Ano mám (bohužel)

Doplňuji:
jo, to je jako zákon schválnosti, za dobu, kdy by mohla být opravená zdarma, tak funguje a jen je po záruce, vysype se celá, je to tak a ne jen s pračkama

anonym

Ano mám (bohužel)

Jak říká pl4toon, český překlad je kurvítko, a jen doplním oč vlastně jde, pač ve škole jsme ho zkoušely vyrobit a zdařilo se ;)

Mohou být takovéto 2 druhy čipu. Od běžného čipu jej takřka nepoznáte, ale změřením napětí a frekvence a dalších parametrů můžete opravdu poznat že se o kurvítko jedná a nutné jej v čas vyndat.

Ve své paměti má nahraný určitý čas např. 2,5 roku. Při sepnutí začne obvodem protékat elektrický proud, a bude se odpočítávat od daného času. Po uplynutí buď se zkratuje nebo praskne, viz. dva typy.

Zkratuje: Čip je do obvodu zasazen většinou do nejdražšího komponentu aby po uplynutí času se zkratoval a způsobil co největší škodu.

Praskne: Čip je umístěn libovolně v obvodu a je naplněn speciálním plynem, který po explozi (není to TNT 🙂 ani tu explozi fyzicky nepocítíte) rozpustí a je to něco jako kyselina, začne rozežírat obvod.

anonym

Ano mám (bohužel)

Komunisti dělali sice drahé výrobky, ale VYDRŽELY dlouho.Příklad:Mým rodičům vydržela lednička Calex 30 let, mě 25 (šla by ještě déle, ale po revoluci se objevily ledničky s velkým mrazákem, tak jsme si ji koupili).Lednička s mrazákem vydržela 10 let a když se porouchala, chtěli jsme ji opravit.Opravář se divil, že nám vydržela tak dlouho, prý se nyní dělají ledničky aby vydržely tak 5–6 let.Tak máme opět novou, je to už pět let a nyní mám strach kdy se porouchá.
Zrovna tak s pračkou.Tatra­matka (i když skákala) tak vydržela 25let a to se pralo skoro denně (mám tři děti a ty něco našpinily).V r­.2005 jsme kupovali novou a už jsme na ni měli 2× opraváře.
Boiler na teplou vodu.Starý vydržel 30 let (sice jsem vyměňoval 1× topnou spirálu, ale netekl).Nový boiler po 10ti letech teče a spirálu jsem vyměňoval už 2×.
A tak bych mohl vyjmenovat hromadu věcí.
On ten kapitalismus není o tom aby něco dlouho vydrželo, ale aby se to co nejdříve porouchalo a zákazník si musel kupovat stále nové věci a ty staré vyhazovat.
Za komunistů tyto věci byly drahé, ALE VYDRŽELY.Dneska jsou laciné, ale nikdy nevydrží tolik jako dřívější věci.

gepik

Ano mám (bohužel)

Za to můžou kurvítka, tvoje pračka je jasným příkladem. http://window­s.borec.cz/phprs/vi­ew.php?cisloclan­ku=2005112701

Zdroj: http://cs.wik­tionary.org/wi­ki/kurv%C3%AD­tko

zjentek

Ano mám (bohužel)

pl4toon, I564: fakt? ..mluvíte reálně vážně?

Monika239

Ano mám (bohužel)

zjentek

tak už vím vše o kurvítkách ..ten rozměr je neskutečný ,(

anonym

zjentek: Ano je to pravda, nevěříte? Napište do PM a rád vás uvítám na naší škole kde studuji. Jo a nezapomeňte si vzít sebou např. notebook či mobil ať máme kde to vyzkoušet ;)