e1232851@trb

Proč létají letadla do USA vrchem – přes Island a Grónsko?

Proč létají tedala do USA přes Island a Grónsko?

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Protože to je kratší. Podívej se na globus.

Další odpovědi
klumprt

A kromě toho, že je to kratší, tak možná i proto, že na Islandu a v Grónsku jsou nějaká ta letiště, kdyby bylo třeba nouzově přistát. A ještě jedna zcela neověřená myšlenka mě napadla, že třeba i proto, že jsou tam severněji nějaké výhodné vzdušné proudy.

led

Civilné lietadlá lietajú v záujme bezpečnosti mimo vojenských zón.
Letecké trasy v záujme bezpečnosti leteckej dopravy a zabránenie vzájomným kolíziám majú stanovené letové koridory.
Severná trasa je kratšia, (pre neveriacich – zoberte si akúkoľvek guľu a spojte niťou, povrázkom body A a B , severne alebo južne od rovníka a zbadáte, že sa jej trasa sa odchyľuje od rovnobežky a približuje k pólu). Používa sa na spojenie severných oblastí USA hlavne s Europou
Ale prirodzene lietajú aj južnou trasou, Južná Europa, Afrika, Azia, iné oblasti Ameriky.

anonym

Protože naše krásná planetka Země je kulatá.

anonym

Létají vrchem a taky spodem z Heathrow.Tudy jel zrovna nedáno kamarád.
http://www.he­athrow.com/

Dochy

Jednak trasa „přímo podle mapy“ není nejkratší, jednak pro běžné lety je z bezpečnostních důvodů vyžadováno aby v rozumné vzdálenosti od trasy byla k dispozici záložní letiště. Úplně nejkratší to myslím není, můžete zkontrolovat na http://www.echal­k.co.uk/Scien­ce/physics/so­larSystem/Inte­ractiveEarth/in­teractiveEarth­.html
Mně vychází že je Grónsko trochu příliš na sever aby přes ně byla nejkratší cesta do US (do větších měst na východním pobřeží) ale není to příliš daleko od nejkratší trasy.
Jet streamy: Ty pomáhají při cestě na východ.